Lukáš Pohanka

38 let, od roku 2008 starosta Vratislavic nad Nisou, ženatý, 2 děti

Vzdělání: střední odborná škola – Soukromá právní akademie Liberec

Přechozí zaměstnání: majitel licence Evropské databanky pro Liberecký kraj

Zájmy: sport, kultura, cestování, děti

Proč podporuji a kandiduji za SLK:
SLK sdružuje lidi, kteří jsou si blízcí v rámci svých profesí, řešíme společné problémy, můžeme si vyměňovat praktické zkušenosti a tím pádem máme možnost aktivně zlepšovat dění v našich obcích.

Co se Vám povedlo?
Když se podívám zpětně, čeho se nám ve Vratislavicích podařilo dosáhnout, myslím, že se máme čím pochlubit. Zakopáním parovodu a intenzivní údržbou zeleně se nám podařilo vytvořit ze zámeckého parku jedno z nejkrásnějších míst v širokém okolí. V několika etapách také rekonstruujeme přilehlý lesopark, kde kromě naučných a běžeckých tras mají své místo také cvičební stroje pro seniory, workoutová věž pro sportovce nebo dětské hřiště. Sport podporujeme ve velké míře, o čemž svědčí například výstavba sportovního areálu Na Rozcestí, rekonstrukce sokolovny, výstavba beachvolejbalových kurtů nebo nedávná modernizace víceúčelového hřiště u naší základní školy.

Pro děti ze základní školy jsme před několika lety zřídili školní autobus, což se ukázalo jako dobrý tah. Bezpečnost dětí je pro nás priorita. S dopravou souvisí také služba Vratislavice expres, kterou jsme zavedli v loňském roce. Automobil expresu vozí seniory, zdravotně hendikepované a maminky s dětmi za drobný poplatek k lékaři, do nemocnice nebo na nákupy.

Velké investice vynakládáme také na obnovu a údržbu infrastruktury včetně oprav silnic a chodníků. Nedílnou součástí naší práce je také kvalitně fungující technické středisko, které se stará o údržbu veřejného prostranství, sekání trávy v létě a v zimě naopak o důkladné odklízení sněhu. Těmto službám věnujeme velkou péči a myslím, že jsou v naší obci na velmi vysoké úrovni.

Abychom našim občanům zprostředkovali také kulturu a zábavu, vybudovali jsme v roce 2010 Kulturní centrum VRATISLAVICE 101010, kde se koná každý měsíc mnoho zajímavých divadelních, hudebních a vzdělávacích pořadů pro dospělé i děti.

To jsou jenom střípky každodenní práce, při které se snažíme z Vratislavic tvořit dobré místo pro život. Neustále přitom péči o naše občany vylepšujeme, jako například zrekonstruováním obřadní síně na úřadu městského obvodu. Do Vratislavic se totiž stěhuje stále více mladých párů a chtěli jsme, aby pro vstup do manželství měli co nejhezčí prostředí.

Jak funguje spolupráce obce/kraj?
Vnímám aktivní přístup kraje k řešení problémů i malých obcí a pociťuji výrazné zlepšení oproti dřívějším obdobím.