NÁŠ KRAJ, NÁŠ DOMOV, NÁŠ PLÁN

Jablonex prodává obří areály: o výrobní haly je zájem, kanceláře pustnou

Zdroj: MF DNES, Kateřina Frouzová

Obří jablonecké areály, kde vznikala po desetiletí světoznámá bižuterie, majitelé-akcionáři Jablonex Group postupně rozprodávají. Ještě před pár měsíci se zdálo, že bude nejtěžší najít kupce jejich továren v Železném Brodě. Kdo si to myslel, dělal chybu. Tyto prostory se totiž prodávají nejlépe.

Realitní kancelář Rak, která za vlastníky objektů se zájemci jedná, včera potvrdila, že již osmdesát procent hal je prodaných, nebo alespoň zarezervovaných.    "Jednáme s několika klienty, kteří chtějí v budovách podnikat. Mohli by tu tak vytvořit nová pracovní místa," upozornil Roman Soukup z realitní kanceláře Rak. Zájemci o části bývalé továrny v Brodě se zabývají například dopravou, strojírenstvím. Mohly se tu objevit nové kanceláře. "Není to ještě jisté, ale do části by se mohla vrátit i výroba skla a bižuterie," upozornil Soukup.

O návrat výroby stojí i radnice Železného Brodu. Starosta Václav Horáček několikrát zdůraznil, že chtějí, aby se v halách podnikalo a nezaměstnaní tu našli práci. Původně chtěli, aby celý železnobrodský areál koupil jeden kupec. Zájemci ovšem nebyli, tak jej rozdělili na části.

Hodnotu komplexu odborníci odhadli na osmdesát tři milionů korun. Bývalá bižuterie, která stojí na břehu jablonecké přehrady Mšeno, je prodaná nebo zamluvená z poloviny.

"Jednáme s podnikateli z různých oborů. Například by tu mohla být výroba elektrotechniky, ubytovna, jídelna," jmenoval Soukup a zdůraznil, že i v Jablonci by noví vlastníci mohli vytvořit pracovní místa. Nebude jich však tolik, kolik jich Jablonex Group zrušil.   Sklady a kanceláře jdou na odbyt nejméně

Nejhůře se nyní během hospodářské krize prodává areál v Palackého ulici, kde měl Jablonex například sklady a hlavně kanceláře. Tyto budovy jsou v nejlepším stavu a jejich cena se pohybuje kolem dvou set milionů korun.

"Jednáme s několika zájemci o tento areál. Jedna skupina by ho chtěla koupit celý, ale objevili se také investoři, již by koupili nějakou část. Jak to dopadne, uvidíme," informoval Soukup.

Akcionáři Jablonex Group se rozhodli prodat firmu a její majetek v létě roku 2008. Původně nabízeli investorům celý sklářský a bižuterní gigant. Nenašli zájemce, a tak rozprodávají majetek po dílech.

Například desenské sklárny, bývalou Ornelu, koupila na konci loňského roku firma Preciosa, jíž šéfuje Ludvík Karl. Sklárny přitom patřily mezi nejcennější výrobny Jablonex Group. Další hodnotnou částí firmy je Česká mincovna, jejíž prodej nyní finišuje.

MENU

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.