Kandidátům do sněmovny v Libereckém kraji je v průměru 47 let

Zdroj: ČTK

Liberec 16. dubna (ČTK) - Kandidátům do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji je v průměru 47 let. Největší zastoupení mají podle Českého statistického úřadu lidé nad 50 let. Do této věkové kategorie patří 115 kandidátů. Jenom 24 kandidátů je mladších 30 let. Celkově si budou voliči v Libereckém kraji vybírat z 250 kandidátů 18 politických stran a hnutí.

Nejstarším kandidátem je devětasedmdesátiletý profesor liberecké univerzity Zdeněk Kovář, který je s číslem 14 na kandidátce KDU-ČSL. Nejmladším kandidátům v Libereckém kraji je 23 let, jeden z nich - Robin Hisem, je lídrem kandidátky strany Stop. Je student stejně jako třidvacetiletá Adéla Halounová, která je číslem sedm Pirátské strany.

Mezi kandidáty mají už tradičně drtivou převahu muži, kterých je 190. Žen kandiduje v Libereckém kraji jen 60, což představuje 24 procent kandidátů. To je pod celostátním průměrem. Celkově se v Česku uchází o křeslo ve sněmovně 5053 kandidátů, z toho 27 procent tvoří ženy.

V Libereckém kraji předložilo kandidátky 18 stran a hnutí stejně jako před čtyřmi lety. Tehdy ale bylo kandidátů o 20 méně. Plnou sedmnáctičlennou kandidátku předložilo 11 subjektů, na kandidátce Národní prosperity je jediný kandidát.

Podle bleskového průzkumu agentur SC&C a STEM pro Český rozhlas (ČRo), který má ČTK k dispozici, by teď v Libereckém kraji vyhrála volby ČSSD s 25 procenty hlasů, o tři procenta méně by měla ODS, 16 procent hlasů by získala strana TOP 09. Podle volebního modelu by se v Libereckém kraji do sněmovny dostaly ještě Věci veřejné s 11,5 procenta hlasů, KSČM by získala devět procent a Strana zelených pět procent.

V malém Libereckém kraji ale k zisku křesla ve sněmovně pětiprocentní podpora voličů nestačí, musí být více než dvojnásobná. O tom se před čtyřmi lety přesvědčili zelení, kterým dalo v kraji hlas 9,58 procenta voličů, přesto se jejich lídr do sněmovny nedostal.

V roce 2006 vyhráli volby do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji občanští demokraté se ziskem 38,81 procenta odevzdaných hlasů, kteří získali čtyři mandáty. Pro ČSSD na druhém místě, se rozhodlo 29,31 procenta voličů, což straně zajistilo tři křesla, a jeden mandát získali komunisté, které volilo 11,51 procenta voličů. Své hlasy tehdy odevzdalo 62,35 procenta voličů, v roce 2002 jich bylo jen 55,83 procenta.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.