NÁŠ KRAJ, NÁŠ DOMOV, NÁŠ PLÁN

Starostové potřebují větší nezávislost na Kalouskovi

Spolupráce s TOP 09 se podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty z hnutí Starostové a nezávislí vyplatila, teď chce STAN větší nezávislost. V pátek probíhá jejich celorepublikový sněm, kde chtějí doladit i podmínky nové smlouvy, která by jim ji měla zajistit.

Nejlepší by bylo, abychom uzavřeli s TOP 09 jen koalici, myslí si před sněmem hnutí Starostové a nezávislí Martin Půta, liberecký hejtman, který v krajských volbách drtivě porazil zavedené politické strany.

Zatím ale bude z pragmatických důvodů hlasovat pro to, aby šly STAN a TOP 09 do voleb společně. Za čtyři roky se podle něj uvidí.

„Nová smlouva s TOP 09 by měla zajistit, aby se Starostové mohli chovat mnohem nezávisleji,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny hejtman Libereckého kraje Martin Půta před celorepublikovým sněmem jeho hnutí Starostové a nezávislí, který se schází v pátek v Průhonicích u Prahy. „Lidé nechtějí, aby krajská reprezentace bylo céčko sněmovny a Senátu. Naše krajské kandidátky by měly být v každém případě na TOP 09 nezávislé,“ dodává.

HN: Vyplatila se hnutí Starostů vůbec spolupráce se stranou TOP 09?

Ano. Kdybychom do toho nešli, neměli bychom žádné poslance. Ti naši dosáhli toho, že malé obce nyní dostávají víc z daní. A to je pro mě nejdůležitější.

HN: Když je to taková idyla, tak proč jste na Liberecku v krajských volbách kandidovali sami a drtivě vyhráli, zatímco tam, kde jste šli společně s TOP 09, to taková sláva nebyla?

Starostové pro Liberecký kraj vznikli dřív než TOP 09 jako regionální uskupení. Já jsem o společné kandidátce před krajskými volbami vyjednával, ale většina našich členů to viděla jinak. A ukázalo se, že měli pravdu.

Nová smlouva s TOP 09 by měla zajistit, aby se Starostové mohli chovat mnohem nezávisleji. V krajských volbách se ukázalo, že náš koncept, kdy jsme se zaměřili na regionální problémy – rozbité silnice či nefungující školství – a ne na celostátní témata, byl správný. Lidé nechtějí, aby krajská reprezentace bylo céčko sněmovny a Senátu. Naše krajské kandidátky by měly být v každém případě na TOP 09 nezávislé.HN: Takže TOP 09 je pro vás zátěž, a ne že ne.

HN: A u sněmovních voleb?

Ideální by bylo, pokud bychom uzavřeli s TOP 09 předvolební koalici. Už od krajských voleb se ozývaly hlasy, abychom TOP 09 úplně nechali být. Hodně z nich se obracelo na mě, existoval názor, že pokud jsme uspěli v kraji, dalo by se to přenést na celostátní úroveň. Já myslím, že by to šlo, ale jen kdybychom měli deset hejtmanů. Ty však nemáme. Nejprve musíme ukázat, že naše politika funguje na krajské úrovni. Teď bychom s osamostatněním asi neuspěli. Proto budu hlasovat pro společnou kandidátku Starostů a TOP 09.

HN: TOP 09 o sobě tvrdí, že je pravicová, konzervativní strana. Vy jako hnutí však moc pravicově nevyhlížíte...

Že bychom byli pravicoví, se opravdu říci nedá. Jsme ve středu a někteří jsou i dost doleva. Ale řekl bych, že nejde o ideologické kategorie, ale spíš o slušnou a průhlednou politiku, kdy se nekrade. Vždyť se podívejte, jak to fungovalo na krajích: na fasádě byla krásná pravicová nebo levicová ideologie, ale v zákulisí se nakonec všichni sešli u jednoho stolu a brali si, co na něm leželo. Znám lidi jasně pravicových názorů, kteří jsou v ČSSD. A to jen proto, že do ODS nestihli vstoupit včas. Tedy oni by tam vstoupit mohli, ale už by se nedostali nahoru, kde se rozhoduje o zakázkách. V těch stranách nefunguje výměna generací, sebereflexe. Jsou v nich zacykleny skupiny, které se drží za každou cenu. Proto třeba u nás, v Libereckém kraji, dostala ODS v krajských volbách osm procent.

Jak Martin Půta hodnotí práci vlády, co si myslí o účasti prezidenta Zemana na sněmu STAN a co říká na pověst Liberce jako nejzkorumpovanějšího města ČR? Celý rozhovor čtěte v Hospodářských novinách.

Originál článku zveřejněn na http://zpravy.ihned.cz

MENU

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.