NÁŠ KRAJ, NÁŠ DOMOV, NÁŠ PLÁN

Liberecký kraj ušetřil loni na zakázkách bezmála 115 mil korun

Proti původním odhadům to představuje zlevnění zakázek v průměru o 32 procent. Dohromady zadal kraj letos 90 zakázek za bezmála 366 milionů korun, v soutěžích se cena snížila na zhruba 251 milionů. V minulosti se zlevnění zakázek v kraji pohybovalo v průměru jen kolem pěti procent.

Veřejné soutěže vypisujeme na všechny zakázky, včetně těch malých, kde to zákon nevyžaduje," řekl náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Díky tomu se podle něj daří výrazně snižovat náklady. Nejvíc šetří kraj na službách, kde se podařilo ceny snížit zhruba na polovinu.

Ze stavebních zakázek se zřejmě nejvíc podařilo ušetřit na zateplení Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Projektanti původně náklady odhadli na 48,4 milionu korun, vítězná cena je nakonec o 45 procent nižší - jen 21,6 milionu korun. O zakázku se ucházelo 14 firem. Výrazně podle Pietera klesají v soutěžích ceny u projektů na zateplení budov, silničních staveb a také u projekčních prací.

V minulosti nebylo v kraji výjimkou, že zakázky dokonce zdražily. Například opravy některých mostů byly dražší, než původně odhadl projektant. Kraj totiž používal na soutěže prostředníky. „Teď si soutěže zadáváme sami," vysvětlil Pieter. Kraj sice zaměstnal jednoho člověka navíc, přesto podle něj ušetřil několik milionů korun a další peníze šetří v soutěžích.

Zájem o soutěže díky transparentnosti výrazně vzrostl, třeba o zakázku na zhotovení projektové dokumentace k transformaci domova pro postižené v Mařenicích se ucházelo 19 firem," dodal Pieter.

Důsledné zveřejňování zakázek je jedním z kroků nového krajského vedení v čele se Starosty k větší transparentnosti kraje a jeho hospodaření. Na internetu kraj zveřejňuje i smlouvy a faktury.

Veřejnost může na internetu sledovat plnění rozpočtu a podrobně zjistit, jak a za co kraj peníze utrácí. „Rozklikávací rozpočet měsíčně využije na 300 lidí," poznamenal vedoucí krajského odboru informatiky Pavel Tvrzník. Od července mohou lidé kraji nahlížet přímo do účtů v bance. Od září je na internetových stránkách i mapa investic, která nabízí podrobné informace o investičních akcíchvčetně fotografií či odkazů na dokumenty.

(Autor: ČTK, zvěřejněno na http://www.denik.cz)

MENU

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.