NÁŠ KRAJ, NÁŠ DOMOV, NÁŠ PLÁN

Hejtman Půta odletěl na tři týdny do USA

Hejtman Martin Půta vyměnil na tři týdny krajskou politiku za americké reálie. Až do 25. května absolvuje díky pozvání americké ambasády pracovní cestu po USA. K třítýdenní cestě se staví vstřícně i krajská opozice. Nevyužila možnosti vrátit Půtovi kritiku zahraničních cest předchozího hejtmana Eichlera (ČSSD).

V rámci International Visitor Leadership Program se Půta spolu s jinými účastníky projektu Transparency and Accountability z osmi evropských zemí seznamuje ve vybraných úřadech s principy, jež USA používají v oblasti transparentní politiky ve veřejném sektoru.

Budou ale libereckému hejtmanovi americké zkušenosti při řízení kraje k něčemu? "Rád bych získané zkušenosti použil ve prospěch kraje a pro vylepšení otevřenosti kraje a otevřených dat. Jako nástroje kontroly ze strany veřejnosti," odpověděl hejtman Půta e-mailem ze zámoří na otázku přínosu cesty pro řízení kraje.

"V tomto směru jsem shovívavá a zastánkyně vzdělávání. Pan hejtman sám zhodnotil, že je pro něj cesta potřebná, protože v zámoří získá nějaké nové zkušenosti. Ve funkci je druhý rok a předpokládám, že by to v opačném případě odložil," komentovala Půtovu cestu předsedkyně klubu zastupitelů opoziční ČSSD Lenka Kadlecová.

Hejtmana po dobu jeho nepřítomnosti zastupuje náměstkyně Kocumová. Půta ale dění v kraji sleduje. Důkazem je ostatně i to, že během dvou dnů odpověděl na mail poslaný na jeho krajskou adresu. "Dnes (ve středu amerického času) jsem po telefonu řešil třeba připravovanou návštěvu prezidenta nebo materiály na radu kraje konanou třináctého května, která bude mít více než sto bodů," napsal Půta.

Cestu financuje americká vláda

Samotná cesta je grantem, který financuje americká vláda spolu s dalšími partnery a sponzory. Americká strana hradí dopravu do USA, stejně jako jednotlivé přelety. Těch je několik, hejtman mimo jiné navštíví čtyři státy.

V pátek například hejtman letěl do San Franciska přes Chicago, tento týden jej čeká cesta z hlavního města Kalifornie Sacramenta přes Dallas do New Orleans.

V rámci grantu je zaplaceno i ubytování a každý účastník obdržel peníze na jídlo. Limit na osobu je 9 000 dolarů.

"Vzhledem k tomu, že jsem byl do programu Radou kraje vyslán na služební cestu, bude tato služební cesta stát kraj kapesné podle platné směrnice na cestovní náhrady, asi dvacet tisíc korun," zmínil Martin Půta.

Hejtmana už prý v Americe stačila zaujmout celá řada podnětů. Kupříkladu přednáška v Kongresu o fungování jeho Etické komise.

Jsme na správné cestě, říká hejtman

"Jako zajímavé vidím to, že obě instituce za hlavní nepovažují vyšetřování problémů, ale nastavení pravidel a prevenci. Tedy osvětu a pomoc při dodržování pravidel. Obě komise jsou řízeny paritně, tedy majoritní politická strana nemůže posadit svůj názor bez souhlasu opozice," napsal hejtman.

"Je to pro mě inspirativní v tom, že etická pravidla a třeba principy jsou považovány za ochranu politiků a ne nástroj politického boje. Zaujaly mě také metody zveřejňování informací. V tomto směru v USA vede stát New York. Myslím, že jsme na správné cestě v naší snaze o zveřejňování smluv, rozpočtu nebo na transparentních účtech kraje," napsal Martin Půta.

Setkal se už také s kandidátem na guvernéra Virginie Lee Goomanem, který od loňského roku předsedá Federální volební komisi. Ta reguluje financování volebních kampaní.

"Zajímavé bylo také setkání s panem Dudisem z Transparency International USA. Dozvěděl jsem se i informace o novém zákoně o digitální odpovědnosti a transparentnosti, která ma umožňovat kontrolu nad využíváním veřejných rozpočtu a bude v USA platit od letošního roku," uzavřel hejtman.

Zveřejněno na: http://liberec.idnes.cz/

MENU

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.