kandidát SLK Michael Canov

Ing. Michael Canov

8
63 let, Chrastava
senátor Parlamentu ČR, starosta Chrastavy, krajský zastupitel

Bylo to přesně 2. října 1984, když jsem přišel do mě tehdy zcela neznámého městečka Chrastava, zlákán nabídkou učitelského místa s bytem. Jako absolvent VŠCHT Pardubice jsem si doplnil pedagogické vzdělání a následně také získal absolvováním studia učitelství matematiky a fyziky na MFF UK v Praze kompletní aprobaci k vyučování trojboje hrůzy, jak kombinaci chemie, fyziky a matematiky nazýval s úsměvem jeden z mých kolegů. S tou jsem přešel z chrastavské základní školy na liberecké gymnázium „Jergym“.

Moje působení na gymnáziu se střetlo s mým politickým působením. Již v době sametové revoluce jsem se podílel na vzniku místního Občanského fóra, na podzim roku 1994 ale vstup do komunální politiky nastal natvrdo, když jsem se stal v Chrastavě místostarostou. Následných 8 let jsem dokázal ještě učit na plný úvazek, ale poté, co jsem se stal v roce 2002 v Chrastavě starostou, již jen na úvazek částečný, který se zmenšil na naprosté minimum 2 hodin týdně, poté co jsem se stal v roce 2016 senátorem. I ty poslední 2 hodiny jsem ke své lítosti, vzhledem ke své vytíženosti, na počátku roku 2020, byl nucen opustit, netuše, že za měsíc vypukne koronavirová krize…

V pozici řadového krajského zastupitele se pohybuji již tři volební období od roku 2012. Z této pozice jsem pomáhal naplňovat záměry Starostů pro Liberecký kraj ve všech oblastech, kterými se Liberecký kraj, pod vedením právě Starostů pro Liberecký kraj, zabýval. Zároveň se potvrdila užitečnost propojení s pozicí starosty, neboť pro mě, obdobně jako pro mé kolegy starosty, je při krajském působení a jejím propojením s obecní úrovní, toto neocenitelnou výhodou.

Nová dimenze mé práce pro Liberecký kraj nastala, když jsem se v roce 2016 stal senátorem za volební obvod č. 34 Liberec. Již několikrát jsem se stal vyslancem Libereckého kraje při jednáních v zákonodárných sborech. Svůj post senátora jsem obhájil i v roce 2022. Dle mého názoru zapojení senátora do práce pro kraj přímo v Senátu může být a je pro kraj přínosem. A tak to chci činit i nadále, pokud budu do zastupitelstva Libereckého kraje zvolen i pro příští volební období.

Členem politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj jsem od roku 2009, ve stejném roce jsem se stal i místopředsedou hnutí.