NÁŠ KRAJ, NÁŠ DOMOV, NÁŠ PLÁN

Marek Pieter: Prioritou kraje nemůže být rekonstrukce voliéry pro fretky

MFDnes 4. 10.

Sociální demokraté, kteří vládli Libereckému kraji uplynulé čtyři roky, dovedli k dokonalosti tzv. „porcování medvěda“, tedy program s oficiálním názvem G99. Co vám na něm, jako Starostům, nejvíc vadilo?

Především neexistence pravidel pro posuzování a hodnocení jednotlivých žádostí, které jsou podpořeny víc podle toho, kdo žádost přinese, a ne podle obsahu žádosti. Bohužel i částka, která se porcuje, je mnohem vyšší, než objem peněz, který je vyčleněn na pravidelné grantové programy, které kontrolují jednotlivé odbory Libereckého kraje, a následně hodnotí výbory, a poté schvalují rada a zastupitelstvo Libereckého kraje.

Na druhou stranu je peněz v krajském rozpočtu málo. Když by se částka na „medvěda“ rozptýlila mezi víc žadatelů, tak by z toho nikdo nic neměl. Takhle se alespoň někomu pomůže.

Ano, souhlasím, peněz je opravdu málo, zadluženost Libereckého kraje velká. Proč se ale nejedná o soutěž projektů a cílů, které mají přímý dopad na občany Libereckého kraje? Nebo je prioritou Libereckého kraje rekonstrukce voliéry pro fretky a podpora jezdeckého spolku manželky náměstka hejtmana Martina Seppa z ČSSD?

Nebylo by spravedlivější dát všechny žadatele do klobouku a losovat je? Nebo, jak to chcete dělat?

Myslím, že není zapotřebí vymýšlet nové postupy. Částka, kterou koalice ČSSD+KSČM+SOS rozdělila, činila jen v loňském roce 60 milionů korun. Letos se z „medvěda“ rozdělilo již okolo 20 milionů. Tyto prostředky by jistě napomohly při jejich přesunutí do již funkčních grantových programů v sociální oblasti, kultuře, rozvoji venkova, tělovýchově a ostatních oblastech, na které by Liberecký kraj neměl zapomínat.

 

 

Marek Pieter, 39 let

starosta Desné v Jizerských horách

zastupitel Libereckého kraje

kandidát do Zastupitelstva Libereckého kraje za politické hnutí Starostové pro Liberecký kraj (č. 23)

MENU

Tento web používá cookies pouze pro měření návštěvnosti