NÁŠ KRAJ, NÁŠ DOMOV, NÁŠ PLÁN

Policie chce obžalovat libereckou primátorku kvůli odměnám pro politiky

Policie navrhla obžalovat libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou. Spolu s ní i generálního ředitele krajské nemocnice Jiřího Veselku a někdejšího krajského radního pro ekonomiku Zdeňka Bursu. Podle vyšetřovatelů se dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti.

Podstata stíhání spočívá v tom, že v září 2011 schválili na valné hromadě Krajské nemocnice Liberec vyplácení odměn 30 tisíc korun uvolněným členům zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. To je ale podle policie nezákonný střet zájmů.

Za to hrozí až dva roky vězení. "Policie ukončila vyšetřování a s návrhem, aby na obviněné byla podána obžaloba, předložila spis státnímu zástupci. Ten ho nyní studuje a pak rozhodne o dalším postupu," uvedl mluvčí okresního státního zastupitelství Petr Hořín.

Všichni tři obvinění naopak svoji vinu odmítají. "Jestli jsou v této republice lidé trestně stíháni za to, že zvednou ruku na valné hromadě, kterou připravoval někdo jiný, o něčem to svědčí. Mé svědomí je čisté," uvedl Zdeněk Bursa.

Vyplácení odměn uvolněným zastupitelům v krajských společnostech napadli na podzim 2011 tehdy opoziční Starostové pro Liberecký kraj a vyzvali Bursu i jeho kolegy Martina Seppa a Pavla Petráčka, aby se odměn vzdali.

Zdeněk Bursa, jenž za své působení v dozorčích radách krajské nemocnice a Silnic LK pobíral měsíčně 60 tisíc korun, to tehdy odmítl. Na konci listopadu ale všichni otočili. Oznámili, že se odměn vzdávají kvůli osobním útokům. Vyplacené odměny vrátili.

Zástupci kraje, města a nemocnice na valné hromadě argumentovali dvěma posudky, že nepostupovali v rozporu se zákonem. "Obvinění považujeme za nesmyslné a důkazně nepodložené," píše se v prohlášení, pod nímž jsou podepsáni Bursa, Rosenbergová a Veselka.

Již dříve se za primátorku postavili členové opoziční ODS a KSČM i koaliční strany. Přijali její zdůvodnění, že návrh na odměny pro členy dozorčí rady podepisovala beze jmen, tudíž nevěděla, že připadnou uvolněným radním.

Změna pro Liberec ale tvrdí, že primátorka věděla, kdo odměny dostane. "Ze zápisu z mimořádné valné hromady nemocnice konané v září 2011 jasně vyplývá, že bod o navýšení odměn dozorčí radě z deseti na třicet tisíc následoval těsně po jmenování jejích členů," upozornila liberecká zastupitelka Zuzana Tachovská.

Primátorka tvrzení Změny pro Liberec odmítla. "Na valné hromadě jsem věděla, kdo bude členem dozorčí rady, nikoliv kdo z nich bude pobírat peníze. Pouhý fakt, že je do ní někdo nominován, neznamená, že za to bude dostávat odměnu," hájila se Rosenbergová.

Dle předsedy Změny Jana Korytáře ale zápis z valné hromady její obhajobu vyvrací. "V bodu čtyři se jednalo o tom, kdo bude členem dozorčí rady, v bodu pět, kolik budou brát."

Autoři: Adam Pluhař, Jan Šebelka
(Zveřejněno na: http://zpravy.idnes.cz )

MENU

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.