NÁŠ KRAJ, NÁŠ DOMOV, NÁŠ PLÁN

Budou se stěhovat Němci do Česka?

Zdroj: Českolipský deník/Michael Huml

Hrádek nad Nisou, ležící takřka na hranicích se sousedním Německem, překvapuje své sousedy v nedaleké Žitavě. Navzdory všem dohodám a vzájemným ujednáním se v něm totiž plánuje výstavba nového sídliště.

Žitava - Vlastně se jedná o docela normální postup. Malé městečko určí stavební oblast, aby svým občanům splnilo sen o štěstí mezi čtyřmi stěnami. V sousedním městě však tyto stavební záměry vyvolávají obavy. Neboť ono malé městečko leží v jiné zemi, v níž je všechno levnější než v Německu, a to včetně staveb. Ale předně, město Hrádek nad Nisou tímto jednáním hází všechny úmluvy, které byly ujednány mezi ním a jeho sousedy, německou Žitavou a polskou Bogatyniou, přes palubu. Tato tři městečka jsou totiž členy svazu měst Trojmezí (Städteverbund Dreiländereck), který před třemi lety vypracoval společný rozvojový plán. Součástí tohoto plánu byla také úmluva, že pro sedm a půl tisíce obyvatel Hrádku nad Nisou se do roku 2015 vyhradí na 18 hektarů obytných oblastí. Nyní je to však o 32 hektarů více. Tato skutečnost zneklidňuje starostu Žitavy Arnda Voigta. Důvod je prostý: dobré byty k pronajmutí za výhodné ceny jsou v „jeho městě“ nedostatkovým zbožím. Co tedy dělat případě, když se značná část obyvatel Žitavy vystěhuje do sousední země?

Stavební pozemek za 29 euro

„To je nesmysl,“ tvrdí manažerka Städteverbund Dreiländereck na české straně Hedvika Zimmermannová. „Vznikají zde parcely především pro místní obyvatele, žádné byty k pronajmutí“. A dodává: „Na parcely s inženýrskými sítěmi je velký nával. Vše se přitom děje po etapách. Obec by měla tento rok vyhradit prostor pro 22 pozemků, plánuje se dalších deset do následujícího roku a celkem 200 ve výhledu 15 let. Těchto zhruba 800 až 1000 metrů čtverečních velkých nemovitostí budou k mání za 750 korun (cca 29 euro: pozn. německého autora článku). Ty nemovitosti, jejichž součástí inženýrské sítě nebudou, lze pořídit dokonce od 150 do 300 korun za metr čtvereční (cca 14 euro: pozn. německého autora článku).

Starosta Hrádku Martin Půta odůvodňuje změny v územním plánu velkou poptávkou ze strany mladých českých rodin s dětmi z Hrádku a z nedalekého stotisícového Liberce.

Kromě toho nabízí Hrádek dobrou sociální infrastrukturu, a to mateřské školky, školy a lékaře.

Pořídit si dům v Česku je možné

„Doteď jsme žádný zájem ze strany Němců o stavební parcely nezaznamenali a s tímto vývojem počítáme i do budoucna,“ objasňuje celou záležitost ještě jednou starosta Půta a dodává: „S Žitavou máme dobré vztahy. Kdyby měl Hrádek přání Němce k životu u nás přilákat, dohodli bychom se na tom před tím s naším německým sousedem.“ Také Hedvika Zimmermannová, zastupující svaz měst v oblasti Trojmezí, nevěří, že mnoho Němců bude chtít jít do Hrádku: „Lidé potřebují své sociální prostředí, své přátele a známé.“ Uvedla, že kromě toho by člověk musel kvůli mnoha nutným stykům s úřady umět dobře česky.

Formálně to již dlouho žádný problém není, aby si Němec v sousední zemi, která je členem Evropské unie, pronajal byt. Člověk se musí pouze řádně přihlásit na policii v případě, že jeho pobyt na cizím území překročí dobu tří měsíců.

Kdo si však v Česku chce koupit byt, narazí na veliké těžkosti.

„Velmi komplikované,“ označuje celou záležitost německé velvyslanectví v Praze, aniž by bylo konkrétnější. V každém případě je na místě rada, aby ti, co se přeci jen do Česka chtějí vystěhovat, svůj plán předem prokonzultovali jednak s advokátem, jednak s notářem, kteří se dobře vyznají v českých zákonech.

(převzato z vydání Sächsische Zeitung ze dne 23. 10. 2009)

MENU

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.