Tradiční výroba bižuterie na Jablonecku nekončí

Zdroj: ct24.cz

Jablonecko - Na Jablonecku vzniká nový sklářský kolos. Společnost Preciosa, kterou vlastní Ludvík Karl, koupila od končícího Jablonexu sklárny Ornela. Podle serveru Preciosa.com bude sklářská výroba v Desné i v Zásadě pokračovat. Tudíž neustane ani produkce perliček a sklářských surovin, která zaměstnává 900 lidí. Vedení Preciosy je přesvědčeno, že se tento tradiční sortiment bude nadále úspěšně rozvíjet. Sklárny by měly zajišťovat i sklo jako surovinu pro další podniky v regionu.

Jablonex Group končí. Prodává budovy, zásoby i značky. Podrobnosti prodeje nejsou známy. Společnosti tají cenu i to, jestli nový majitel bude mít práci pro všechny zaměstnance. K převratným změnám ale nejspíš nedojde.

Starosta Desné, Marek Pieter je spokojený, že se neuzavře jeden z největších zaměstnavatelů v regionu. Na Tanvaldsku byla ke konci října míra nezaměstnanosti už tak na 13,3 procentech. I s novým vlastníkem jsou ti, kterých se koupě dotkne spokojení. "Pro zbytek sklářského a bižuterního průmyslu to je dobrá zpráva, že to dostal do vlastnictví tento člověk," uvedl František Novosad, majitel sklárny v Harrachově.

Kromě výroby zůstane na Jablonecku i výrobní know-how. "Závody v Desné jsou prosperujícími sektory této společnosti, a tak spíše byla otázka času najít nejvhodnějšího zájemce," dodal starosta Desné. Z někdejšího gigantu Jablonex Group se čtyřmi tisíci zaměstnanců tak zbývá už jen Česká Mincovna. A také ta je na prodej.

 

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.