Facebooková mánie řádí i na Liberecku
Zdroj: Jablonecký deník/Aleš Vávra
Nejrozšířenější internetová sociální síť zdaleka není jen záležitostí mladých lidí. Své stránky tam má řada firem i politické strany
Liberecko – Fenomén sociální sítě facebook se pochopitelně nevyhnul ani Liberecku. Tisíce obyčejných lidí z regionu, politici, organizace, firmy. Ti všichni mají na facebooku své profily, zakládají skupiny a aktivně se zapojují do této jedinečné virtuální společnosti.
Podstatou je psát, co zrovna děláte, co se vám líbí, čemu fandíte a vyjadřovat své názory a postoje ke všem možným společenským tématům.
Internetovou sociální síť, která má na celém světě více než 300 milionů aktivních uživatelů, hodně využívá například liberecká humanitární organizace Hand for Help.
Její aktuální projekt na pomoc Gruzii tam na svých facebookovských stránkách už bezmála osm stovek fanoušků. Ředitel Hand for Help Jaromír Dolanský nedá na facebook dopustit. Jak přiznává, nejen že pomáhá propagaci humanitární organizace, ale i po osobní stránce mu obohatil život.
Na síti už našel mnoho přátel, které léta neviděl a ztratil na ně jakýkoli kontakt. Někoho, koho jste kdysi znali, není na facebooku žádný problém najít. Stačí zadat jeho či její jméno do vyhledavače a doufat, že už také má svůj profil. „Už několikrát se mi to podařilo. Proto dávám facebooku jedničku s hvězdičkou. Proto ho považuji za fenomén, který je fascinující,“ říká třiapadesátiletý Dolanský, jehož nadšení dokazuje, že internetová síť zdaleka není jen záležitostí nejmladší generace, jak by se mohlo na první pohled zdát.
„Ve svých „přátelích“ mám i důchodkyni, které založil profil její vnuk. Ten fenomén je i o tom, že spousta starších lidí zase začala žít kolektivně. Kdo facebook vymyslel zasloužil by Nobelovu cenu,“ pochvaluje si Jaromír Dolanský. Facebook je zjevně také příležitostí pro politiky a politické strany prezentovat své názory a zároveň využít nejpopulárnější sociální síť ke své bezplatné propagaci.
Své politické názory na facebooku propaguje například místní liberecká ODS nebo třeba Starostové pro Liberecký kraj. Osobní profily tady má primátor Liberce Jiří Kittner, jeho náměstek Ondřej Červinka, starosta Hrádku nad Nisou a krajský zastupitel Martin Půta, starosta Chrastavy Michael Canov a řada dalších místních politiků. Na facebooku se dá najít i spousta zajímavých skupin týkajících se Liberce a jeho okolí. Například skupina s názvem Už žádné OC.....chci park v Liberci!!! má přes šest stovek členů.
Zhruba stejný počet fanoušků má na stránkách facebooku také liberecká zoo. Ta zde upozorňuje na zajímavé akce, které se v zoo konají a k vidění jsou zde také fotografie zvířat. Své fotky ze zoo mohou na stránku přidat i samotní fanoušci. Svůj boj svádí na „fejsu“ občanské sdružení Hospic pro Liberecký kraj, které už léta marně usiluje o to, aby na Liberecku vznikl komplexní systém zajištění péče o umírající. Svou stránku, na níž může kdokoli psát své názory a postřehy,mána síti také Liberecký deník.
Diskuze na: www.libereckydenik.cz
Historie a problémy sítě Facebook Historie facebooku – facebook založil Mark Zuckerberg, bývalý student Harvardovy univerzity – původně byl omezen jenom pro studenty Harvardovy univerzity – od 11. srpna 2006 se může připojit kdokoli starší 13 let – v současné době má na světě přes 300 milionů aktivních uživatelů – denně se v průměru na facebook připojí 250 tisíc nových uživatelů Problémy facebooku – je snadno zneužitelný, je v něm velké množství citlivých osobních dat a spousty aplikací, které k nim mají přístup – zakázali ho v některých pracovištích a školách pro sdílení nevhodného obsahu – je blokován například v Sýrii z důvodu pomlouvání vládních autorit – před facebookem varovala Evropská komise, přináší totiž ztrátu soukromí