Polovina větrných elektráren je v havarijním stavu. Mohou se rozpadnout

Zdroj: tn.cz  TN.CZ/Zprávy/Regionální

Do Česka se prý vozily staré elektrárny ze západní Evropy. Teď jsou nebezpečné.

Jedné ze šesti elektráren na kopci Vítkov u Frýdlantu v Čechách se za provozu rozpadla vrtule. Její části se rozlétly až do stometrové vzdálenosti.

Havárie naštěstí jen vyděsila výletníky, které sem pohled na rotující obry přilákal. Firma, které elektrárna patřila, nehodu odmítá komentovat.

"Lamino se rozlámalo na několik kusů. To znamená, že jeho doba životnosti už je dávno pryč, prostě se rozpadl stářím," zhodnotila nehodu Mirka Kolačná, která také provozuje větrné elektrárny.

Ani další lidi z oboru pád vrtule nepřekvapil. Šlo prý o časovanou bombu. Podobné případy se proto mohou opakovat. "Elektrárny jsou přivezené do Čech z Německa. Mají jen nové trafo, protože v Německu je jiné vysoké napětí než v Čechách," varuje Kolačná.

Za nebezpečné považuje "vrtule" i starosta obce Chrastava Michael Canov, který má také v okolí několik elektráren. "Byly to odněkud z Německa přivezené, vyřazené díly. Nemůžete se divit, že se šrot po několika letech fungováno rozbije," vysvětluje, proč na nebezpečí upozorňuje.

Podle Kolačné by nekvalitní mohla být až polovina ze 140 českých větrných elektráren. Nikdo jiný než jejich provozovatelé na ně ale nedohlíží. "Žádná povinnost provádět pravidelné revize neexistuje. Za bezpečnost odpovídá její provozovatel," říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Provozovatelé elektráren proto alespoň varují návštěvníky, aby byli velmi opatrní.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.