Digitální Nova z Ještědu? Zatím ne

Zdroj: sedmicka.cz/Michael Polák

Naděje splaskla. Televize Nova a Prima měly začít už od ledna vysílat z Ještědu digitálně.  K tomu ale nedojde.

 

Milan Krejčík z Liberce nemá kabelovou televizi ani satelit. Když začalo digitální vysílání z Ještědu, pořídil si set-top-box. „Zatím je mi dobrý jen k tomu, že na něm digitálně chytám programy České televize. Nic víc,“ říká.

Zato jeho švagr z nedaleké České Lípy, kde přijímají televizní signál z ústecké Bukové hory, chytá na set-top-boxu všechny tři digitální multiplexy, které v Česku zatím fungují – tedy programy veřejnoprávní televize, největších soukromých televizí (Nova, Prima, TV Barrandov) i menší televize, které v Česku vysílají. „Se švagrem se kvůli tomu špičkujeme. Předhazuje nám, že Liberec je zaostalé město,“ říká Milan Krejčík.

 

Záchrana pro Liberecko

Pro Liberec a okolí přitom nemělo být digitální vysílání Novy a Primy jen novou vymožeností, ale svým způsobem i spásou a záchranou. Se spuštěním digitálního vysílání programů České televize z Ještědu letos v létě se totiž v řadě míst rapidně zhoršila kvalita starého analogového vysílání Novy a Primy. Takže kdyby soukromé televize vysílaly digitálně, bylo by po problému. „My ale dál stále velmi špatně přijímáme Primu i ČT1,“ říká Michael Canov, starosta Chrastavy u Liberce. Když se příjem Primy zhoršil, rozzlobený starosta zkontaktoval všechny možné instituce, aby jeho obci pomohly. Technický ředitel TV Prima Canovovi v dopise napsal, že velmi lituje, k čemu došlo. „Ale za současné situace můžeme pouze jednat o dřívějším spuštění digitálního vysílání z Ještědu.“ Jenže k tomu právě nedojde.

Podobné problémy mají i v Bílém Kostele u Liberce. „Kvalita analogově vysílaných programů se u nás hodně zhoršila. Nejvíce znatelné to bylo u programu Primy, který po spuštění digitalizace nebyl vůbec ke sledování. V současné době se analogový signál Primy trochu zlepšil, ale pořád to je se značným zrněním,“ upozorňuje Jiří Formánek, starosta Bílého Kostela.

 

Srpen, leden a zase srpen

Podle původního plánu měl takzvaný druhý digitální multiplex s Novou a Primou začít v Liberci vysílat v noci z 31. srpna na 1. září příštího roku. Jenže nedávno se objevila možnost, že by soukromé televize mohly z Ještědu vysílat i dříve. Pro byly i České radiokomunikace, které spravují vysílač na Ještědu a jsou zároveň operátorem druhého multiplexu. Podmínkou bylo to, že musí dojít k úpravám smluv mezi Radiokomunikacemi a jednotlivými televizemi. „Pokud bychom od všech zákazníků obdrželi podepsané dodatky ke smlouvě, je technicky realizovatelné spustit vysílání multiplexu 2 z Ještědu 30. ledna 2010,“ řekla Marie Fianová, mluvčí Českých radiokomunikací.

K úpravám smluv mezi Radiokomunikacemi a televizemi nakonec nedošlo. „Důvodem byly například i pevné termíny dodávek technologie pro přestavbu vysílačů. Dalším omezením se ukázaly být i případné změny v termínech informační kampaně,“ popsala mluvčí TV Nova Michaela Fričová.

Divákům, jako je liberecký Milan Krejčík, nezbývá než si téměř celý rok počkat. Jejich set-top-boxy začnou digitální vysílání soukromých televizí (Nova, Prima, TV Barrandov) z Ještědu přijímat až na přelomu srpna a září příštího roku.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.