Spor kraje s ministerstvem o poplatky pokračuje

Zdroj: ct24.cz

Liberec - Liberecký kraj platí poplatky za pacienty ve svých zdravotnických zařízeních v rozporu se zákonem. Tak zní verdikt ministerstva vnitra. Výtku o protizákonném proplácení poplatků rozeslalo ministerstvo vnitra všem krajům kromě Plzeňského. V Liberci ale opozice kritizuje také to, že zprávu o protizákonném postupu vedení kraje před zastupiteli zatajilo.

Sedmnáct milionů korun už šlo z krajské pokladny na regulační poplatky. Kraj je hradí za pacienty ve dvou krajských nemocnicích a jedné léčebně. Podle ministerstva vnitra to je ale nezákonné. "Kraje překračují meze své působnosti a svým postupem zbavují pojištěnce jejich zákonné povinnosti," říká mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. "U nás to funguje tak, že pacient požádá, nebo nepožádá, neboli využije, či nevyužije vrácení poplatku. My si nemyslíme, že jde o nezákonné jednání," vysvětluje postup hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Opozice navíc přichází s další kritikou. Vedení kraje prý nález ministerstva vnitra tajilo. Dopis přitom přišel už před měsícem. "Dopis z ministerstva vnitra došel 22. října, dnes máme 24. listopadu a pro nás je informace o dopise úplné novum," přiznává opoziční zastupitel Václav Horáček. "Nás na tom zaráží to, že to nebylo projednáno už na minulém zastupitelstvu. To, že ministerstvo vnitra označí nějaké rozhodnutí kraje za protizákonné, je natolik závažné sdělení, že by se tím zastupitelstvo mělo zabývat," zdůrazňuje další opoziční zastupitel Martin Půta.

Hejtman se hájí tím, že otázku regulačních poplatků řeší na celostátní úrovni s asociací krajů. Zastupitelé totiž podle něj problém stejně nevyřeší, a tak bylo zbytečné je informovat. "My ze zákona máme šedesát dnů na to, abychom reagovali, a tak se i děje. Řešíme poplatky v rámci celého Česka," dodává hejtman Eichler.

I přes výtky ministerstva vnitra chce Liberecký kraj v placení poplatků za pacienty pokračovat. V rozpočtu pro příští rok na ně vyčlení dvacet milionů korun.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.