Liberecký kraj hradí poplatky za pacienty protizákonně

Zdroj: ČT 1  18:00 Události v regionech - Praha

Jan HRUBEŠ, moderátor

Liberecký kraj platí poplatky za pacienty ve svých zdravotnických zařízení v rozporu se zákonem. Tvrdí to alespoň ministerstvo vnitra. Výtku rozeslalo všem krajům kromě Plzeňského. V Liberci ale opozici vadí právě to, že zprávu o protizákonném postupu vedení kraje tajilo.

 

Lucie POKORNÁ, redaktorka

17 milionů korun už šlo z krajské poklady na regulační poplatky. Kraj je hradí za pacienty ve dvou krajských nemocnicích a jedné léčebně. Podle ministerstva vnitra to je ale nezákonné.

 

Vladimír ŘEPKA, mluvčí ministerstva vnitra

Kraje překračují meze své působnosti a svým postupem zbavují pojištěnce jejich zákonné povinnosti.

 

Stanislav EICHLER, hejtman Libereckého kraje /ČSSD/

U nás to jenom funguje tak, že je pacient požádá nebo nepožádá, jinými slovy využije nebo nevyužije vrácení toho poplatku. My se nemyslíme, že jde o nezákonné počínání.

 

Lucie POKORNÁ, redaktorka

Opozice navíc přichází s další kritikou. Vedení kraje prý nález ministerstva vnitra tajilo. Dopis přitom přišel už před měsícem.

 

Václav HORÁČEK, opoziční krajský zastupitel /Starostové pro LK/

Dopis ministerstva vnitra došel 22. října, dneska máme 24.listopadu a pro nás je to úplné nóvum.

 

Martin PŮTA, opoziční krajský zastupitel /Starostové pro LK/

Nás na tom zaráží právě to, že to nebylo projednáno už na minulém zastupitelstvu, protože to že ministerstvo vnitra označí nějaké rozhodnutí kraje za protizákonné je natolik závažné sdělení, že by se tím zastupitelstvo mělo v každém případě zabývat.

 

Lucie POKORNÁ, redaktorka

Otázku regulačních poplatků řeší na celostátní úrovni s Asociací krajů, hájí se hejtman. Zastupitelé totiž podle něj problém stejně nevyřeší a tak bylo zbytečné je informovat.

 

Stanislav EICHLER, hejtman Libereckého kraje /ČSSD/

My ze zákona máme skutečně 60 dnů na to, abychom reagovali na to a tak se i děje a řešíme to v rámci Asociace krajů, tedy celé České republiky.

 

Lucie POKORNÁ, redaktorka

I přes výtky ministerstva vnitra chce Liberecký kraj v placení zdravotnických poplatků za pacienty pokračovat. V rozpočtu pro příští rok na ně vyčlení 20 milionů korun.

Lucie Pokorná, Česká televize, Liberecký kraj.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.