Facebook - kolbiště krajských politiků

Zdroj: Liberecký deník/Jan Široký

Otevřené názory politiků, jasná diskuze s občany na téma veřejné, takto vypadá nový prostor, který si politici pro své voliče našli.

 

Liberecký kraj - Pokud by se někdo domníval, že internet s jeho životem nemá co do činění, zřejmě by se velice divil, jakým způsobem internet do života každého zasahuje. Vedle všech možných databází, informačních systémů a propojení komunikace, vznikl v české síti sítí fenomén, který lze nazvat virtuální politikou.

Skuteční politici se ponořili do sítě facebooků, osobních webových stránek a osobních blogů a pomalu začínají poznávat opojný pocit svobody v internetovém světě. Přístup k internetu, jako k novému prostoru pro konfrontaci politických stanovisek zaznamenal změnu po parlamentní předvolební kampani k nikdy neuskutečněným volbám. Celá tato kampaň byla zaměřená předně na síť internet, a to bez ohledu na to, která politická strana lovila své voliče.

Samozřejmě mnoho politiků se již před tímto časem zaměřilo na internet, ale přímo komunikovat a obhajovat své postoje a názory, to se až na výjimky chtělo málokterému volenému představiteli měst či krajů. Přirozeně mezi nejvýraznější politiky patří primátor krajského města Jiří Kittner. Jeho webové stránky sice již nějaký rok existují, na známé adrese www.kittner.cz jste dlouhou dobu krom Kittnerovi kuchařky a v ní návodu na Kittnerovu sekanou, nenašli nic moc dalšího.

Paradoxně je právě liberecký primátor vyhlášený gurmán a ona legendární sekaná svým složením nedávala prostor pro fantazii a vysoké očekávání. Po parlamentních volbách, které nikdy nebyly, nastala proměna vskutku nečekaná. Dnes je na zmíněných stránkách mnohem více informací a v kolonce aktuality je poslední z července tohoto roku, což je úspěch. Mnohem ostřejší aktivity se však odehrávají v přímé konfrontaci. Zmíněný politik Jiří Kittner má svůj profil na facebooku. Ten je mnohem živější a skutečně aktuální. Není však zdaleka sám, koho na internetu najdete.

„Martin Půta: Krajské zastupitelstvo. Oranžovo Rudá koalice funguje jako namazaný stroj. Stanovisko Ministerstva vnitra, které hodnotí postup kraje při proplácení poplatků jako nezákonný nebyl zařazen do programu dnešního jednání. Takhle vypadá demokracie podle ČSSD a KSČM...“ hlásá sdělení starosty Hrádku nad Nisou Martina Půty na jeho osobním facebooku. Tento v celku otevřený přístup však není projevem jednoho politika, ale otevřeně o politice a s politiky máte šanci hovořit hned na mnoha dalších prezentacích. Opět je jedno, jestli jde o levicové nebo pravicové strany.

Celkem k otevřené komunikaci pak dochází na stránkách jednotlivých samospráv. Větší potřebu psát do diskuzí mají samozřejmě lidé nespokojení než lidé šťastní, ale právě ve veřejných diskuzích můžete na internetu také mluvit s politiky. Zdaleka však na všechny samosprávy prostor občanům pro veřejnou diskuzi umožňují. Na stránkách města Liberce či Libereckého kraje diskuze nečekejte.

 

Virtuální politika na Facebooku:

Jiří Kittner: Jak se Vám líbí náš letošní vánoční strom? Zatím není ozdobený, ale už teď vypadá výborně!

24. listopad Květa Morávková: Večer s kamarády a budoucími „spolupracovníky?“ doufám nebude zbytečně stráveným časem. V čajovně, s knížkama, co zrovna vyšly apod... už se pomalu balím k odchodu.

23. listopad Jana Hybášková: EU si na roli velmoci bude muset počkat. Velmi obohacující a inspirativní, taková byla přednáška spojená s diskuzí. 12. listopad

 

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.