Železný Brod trápí vysoká nezaměstnanost

Zdroj: ČRo Sever/Informace ze severu Čech

moderátorka

Lidé v Železném Brodě nemůžou sehnat zaměstnání. Od krachu skláren jsou stovky lidí bez práce a není v jejich silách to změnit. Ani blízký Jablonec nenabízí mnoho příležitostí. V současné době mají Železnobrodští alespoň malou naději, že se jejich situace změní. Víc o tom zjistila naše jablonecká redaktorka Eva Malá.

Eva MALÁ, redaktorka

Železný Brod má na Jablonecku smutné prvenství. V regionu je místem s největším počtem lidí bez zaměstnání. V současné době nemůže sehnat práci více než 15 % obyvatel města. Situaci komentuje tiskový mluvčí Úřadu práce v Jablonci nad Nisou Michal Holý.

Michal HOLÝ, mluvčí, Úřad práce v Jablonci nad Nisou

To odpovídá 560 uchazečům o zaměstnání. Co se týče nabízených volných pracovních míst, na jedno volné místo připadalo přibližně 70 uchazečů o zaměstnání.

Eva MALÁ, redaktorka

A lidem radí, aby využili možnost rekvalifikací nebo různých vzdělávacích kurzů.

Michal HOLÝ, mluvčí, Úřad práce v Jablonci nad Nisou

Největší zájem, dá se říct, že je třeba o tu počítačovou gramotnost, rovněž třeba i kurzy podnikání, tak jsou hodně navštěvované, i kurzy účetnictví, i třeba kurz asistent ve státní správě.

Eva MALÁ, redaktorka

Železnobrodský starosta Václav Horáček vidí světlo naděje v drobných podnikatelích, kteří projevují o budovy zkrachovalých skláren zájem.

Václav HORÁČEK, železnobrodský starosta

Areál je uvolněn a v současné době je k prodeji. Jsem rád, že mnozí nepoložili zbraně a začali se zajímat o areál ne k celému odkoupení, ale odkoupení jedné malé budovy nebo větší budovy podle toho, jak se odváží. Já si neodvážím říci, že to budou zpátky samí skláři, ale věřím, že naši podnikatelé otevřou opět budovy, že budou umět zaměstnat aspoň nezbytně nutné množství pracovníků a tím nám trošku nezaměstnanost klesne.

Eva MALÁ, redaktorka

A dodává, že výroba skleněné bižuterie v Železném Brodě měla více než 150letou tradici. Společnost Železnobrodské sklo patřila ještě před 5 lety k největším zaměstnavatelům ve městě. Bylo tam zaměstnáno bezmála 1300 lidí. Po převzetí podniku Jablonexem se ale začalo postupně propouštět, až zbyla na začátku letošního roku jen čtvrtina zaměstnanců. Ti dostali výpověď v červnu letošního roku. Vlastníci skláren se nedokázali dohodnout na tom, jak čelit asijské konkurenci, a proto se rozhodli celý podnik prodat. Ze Železného Brodu Eva Malá, Český rozhlas Sever.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.