Hejtman Eichler porazil jen Ratha

Zdroj: Mladá fronta DNES/KATEŘINA FROUZOVÁ

Liberecký hejtman skončil v průzkumu předposlední

Liberec - Druhým nejméně oblíbeným hejtmanem je liberecký Stanislav Eichler. Hůře v průzkumu, kterého se účastnilo 15 tisíc lidí, skončil jen David Rath, středočeský hejtman.

„Nevím, proč výzkum skončil tak špatně. Možná jsem příliš autoritativní a zásadový člověk, což ne vždy každému vyhovuje,“ uvedl liberecký hejtman Eichler. „Neměl jsem zatím čas se průzkumem seznámit. Beru to ale jako zpětnou vazbu, to je pro mne užitečné.“

S prací libereckého hejtmana je spokojeno čtrnáct procent obyvatel kraje. Dvacet sedm procent účastníků internetové ankety odpovědělo, že je spíše spokojeno. Celkových čtyřicet procent pozitivních hlasů ho odsoudilo na předposlední příčku. Navíc měl poměrně dost negativních hodnocení - celkem třicet devět procent. „Dvacet procent dotázaných je s jeho prací nespokojeno a devatenáct procent spíše nespokojeno,“ upřesňuje agentura Sanep. Výsledek libereckého hejtmana nelze podle mluvčího Sanepu Oldřicha Zajíce považovat za úplně špatný.

„Drtivá většina občanů libereckého hejtmana nezná. Pak má u poměrně významné menšiny negativní reputaci kvůli tomu, že hejtmanství nekomunikuje, zadlužuje se, je ve sporu téměř s každou významnou institucí kraje, mám na mysli různá občanské spolky, obce,“ reagoval na výsledky politolog z Turnova Jan Kubáček. „A do toho se odráží ještě fenomén mistrovství světa v klasickém lyžování, které zanechalo obrovský dluh. To vše se sčítá.“ Podle politologa jsou výsledky varováním. Nejde totiž jen o to, že by Eichler byl neznámý, jeho kolegové, kteří v celostátním měřítku také nepatří mezi povědomé osobnosti, dopadli lépe. „Ale komunikují hodně v kraji, prezentují se s projekty, mají jiný přístup k financím - mnohem uvážlivější,“ uvedl Kubáček.

Podle opozičních krajských zastupitelů s nimi kraj špatně komunikuje. To hejtmanovi vytýká například starostka České Lípy Hana Moudrá (ODS). Starosta Semil Jan Farský, který je v krajském zastupitelstvu za hnutí Starostové pro Liberecký kraj, si myslí, že nejjasnější hodnocení dostávají politici až při volbách. Sám by aktivity Eichlera stejně jako Moudrá posoudil „spíše negativně“.

„Jsem rád, že populistické proplácení třicetikorunových zdravotních poplatků a rozhazování peněz v krizi nepřináší politikům dlouhodobou popularitu,“ komentoval průzkum Farský.

Liberecký hejtman se chce zlepšit. „Možná bych měl vystupovat více v médiích.

Ale Liberecký kraj patří mezi nejmenší v Česku, takže nemáme takové prostředky na prezentaci. Spíše jsem se zaměřil na přímý kontakt s lidmi, takže objíždím města a obce,“ tvrdí.

Z vedení kraje přitom právě Eichler patří mezi politiky, kteří mají na webových stránkách kraje a v tiskových zprávách nejvíce prostoru. „Když se ale potom podíváte na výstupy v médiích je můj obraz spíše obrácený,“ poznamenal hejtman. Bývalý šéf kraje Petr Skokan (ODS) vycházel z podobných anket podstatně lépe. V roce 2008 byl pátým nejoblíbenějším hejtmanem v Česku, v roce 2005 skončil na čtvrtém místě. Příznivě jej vidělo nejprve 72% lidí a vloni 68%. Měl i poměrně nízká procenta kritiků.

Internetový průzkum provedla společnost Sanep na začátku listopadu. Agentura zpracovala odpovědi více než patnácti tisíc lidí. Do hodnocení jednotlivých hejtmanů zpracovali názory obyvatel příslušného regionu. „Průzkumy se budou opakovat. Tento je první po roce vládnutí nových sociálnědemokratických hejtmanů v krajích. Další budeme dělat po dvou, možná třech měsících, abychom sledovali vývoj postojů obyvatel,“ upozornil mluvčí Sanepu.

Spokojenost lidí s hejtmany:

1. jihomoravský hejtman 64 %

2. moravskosl. hejtman  56 %

3. kraj Vysočina        56 %

4. Olomoucký kraj       54 %

5. pražský primátor     48 %

6. jihočeský hejtman    47 %

7. Plzeňský kraj        46 %

8. Zlínský kraj         46 %

9. Královéhrad. kraj    44 %

10. Ústecký kraj        43 %

11. Pardubický kraj     41 %

12. Karlovarský kraj    41 %

13. Liberecký kraj      40 %

14. středočeský hejtman 27 %

 

Číslo uvádí součet spokojených a spíše spokojených lidí s prací hejtmana.

„Možná jsem příliš autoritativní a zásadový člověk.“ Stanislav Eichler

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.