Heřmanice jsou v dluhové pasti, banka si rozmyslela půjčku

Zdroj: ct24.cz

Liberec - Do dluhové pasti se dostaly Heřmanice na Frýdlantsku. Česká spořitelna jim na projekt, který má v budoucnu spolufinancovat Evropská unie, slíbila šest milionů. Obec tak začala s opravou silnice. Pak si to ale banka rozmyslela a Heřmanickým vzkázala, že jim peníze nepůjčí. Obci teď hrozí vážné finanční problémy a zastavení řady projektů.

Obec Heřmanice díky evropské dotaci opravila v létě několik komunikací. V květnu dostala od banky příslib úvěru na zahájení stavby. V červenci banka úvěr odmítla. Důvodem bylo mimo jiné to, že prý má obec příliš vysoké mzdové náklady. Starosta se proto vzdal platu. "Pro nás to byl šok, protože to byla banka, která nás sama oslovila a nabídla nám možnost předfinancování," říká starosta obce Vladimír Stříbrný. "Konkrétní projekty jsou vztahem mezi bankou a klientem, proto je nemůžeme a ani nechceme komentovat," vysvětluje Kristýna Havligerová z České spořitelny.

Heřmanice s dvěma sty obyvatel hospodaří ročně se dvěma miliony korun. Bez evropských dotací by si rekonstrukci silnic dovolit nemohly. S předfinancováním takových akcí by podle Sdružení obcí Libereckého kraje měl pomáhat stát. "Peníze na investice, hlavně na předfinancování velkých projektů, jsou problematické nejen pro obce, ale i větší města," upozorňuje předseda Sdružení obcí Libereckého kraje Martin Půta.

Heřmanice získaly příslib úvěru v pátek. U osmé banky, se kterou starosta obce jednal. Snad dojde i na opravu veřejného osvětlení. "Teď jsem momentálně na úřadu práce, kde budu registrován do konce roku. Od nového roku si najdu nějakou práci nebo si obnovím živnost a budu podnikat, jako jsem podnikal před touto funkcí," uzavírá starosta Stříbrný.

Do oprav veřejného osvětlení se obec pustí až na jaře. Pokud jí do té doby banka úvěr zase neodepře.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.