Liberecký kraj nebude měnit systém úhrady zdravotnických poplatků

Liberec - Liberecký kraj se nechystá změnit systém úhrady poplatků za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních, přestože je podle ministerstva vnitra nezákonný. Podle právníků je systém v pořádku, řekl mluvčí Krajského úřaduLiberci Jiří Langer. Kraj hradí poplatky za pacienty od 1. února. Lidé jen podepíšou doklad, kterým uznají svůj dluh vůči zdravotnickému zařízení a souhlasí s tím, že ho za ně uhradí kraj.

Námitky proti tomu nemá ani Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). "Z našeho pohledu je všechno v pořádku, nemocnice poplatky vybírají a ani kontrola, kterou jsme provedli, žádné nedostatky neodhalila," řekl ředitel krajské pobočky VZP v Liberci Jiří Benedikt.

Od února do konce listopadu zaplatil kraj za pacienty ve svých nemocnicích a lékárnách 19,634 milionu korun. Původně měl kraj na poplatky v rozpočtové rezervě 32 milionů korun. "Protože bylo po několika měsících jasné, že nebudou vyčerpány, tak byl rozdíl použit na investice do zdravotnictví," uvedl Langer. Na příští rok je v rozpočtu připraveno jen deset milionů korun. Při současné výši plateb kolem 2,3 milionu korun měsíčně, to bude stačit zhruba na čtyři měsíce. Vedení kraje ale podle Langera počítá s tím, že nejpozději po volbách budou poplatky zrušeny.

Liberecký kraj vlastní tři zdravotnická zařízení - nemocniceLiberci a České Lípě a Léčebnu respiračních nemocí ve Cvikově na Českolipsku. Poplatky hradí také v lékárnách krajských nemocnic a od dubna mají na úhradu nárok také pacienti, kteří si léky kupují v nemocniční lékárně ve Frýdlantu. I ta patří Krajské nemocniciLiberci, která je největším zdravotnickým zařízením v kraji a směřuje do ní téměř 64 procent poplatků. Asi 24 procent plateb jde do České Lípy a zbytek do Cvikova.

Možnosti nechat za sebe platit kraj využívají nejvíce lidé při nákupu léků, kde poplatky nehradí asi 80 procent pacientů. Podle mluvčí liberecké nemocnice Alexandry Kittnerové za sebe při ošetření a hospitalizaci nechává platit kraj zhruba polovina lidí. Na pohotovosti pro dospělé a na frekventovaných pracovištích, jako je úrazová či interní ambulance, ale poplatky hradí tři čtvrtiny pacientů.

Úhradu poplatků prosadila ČSSD po loňských vítězných krajských volbách, od začátku to ale kritizují opoziční Starostové pro Liberecký kraj a ODS. Podle nich je nespravedlivá a diskriminační vůči velké části obyvatel kraje. Na Jablonecku a Semilsku krajská zdravotnická zařízení vůbec nejsou a lidé tam poplatky hradit musejí.

Platby za pacienty v zařízeních Libereckého kraje za únor až listopad:

zdravotnické zařízení     úhrada od kraje v Kč

Krajská nemocnice Liberec 12,525.780

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa    4,687.140

Léčebna respiračních nemocí Cvikov     2,420.990

Celkem             19,634.000

 

zdroj: Liberecký kraj

Autor: čtk

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.