Vyjádření Starostů pro Liberecký kraj ke stáhnutí bodu z jednání Zastupitelstva Libereckého kraje

Vyjádření Starostů pro Liberecký kraj ke stáhnutí bodu z jednání Zastupitelstva Libereckého kraje, který se týkal sloučení středních škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru.

Po mnoha jednáních  o osudu školy v Kamenickém Šenově byl minulý pátek panem náměstkem hejtmana Bc.Ciklem zorganizován seminář pro zastupitele, na kterém byla v diskusi jasně v převaze vůle přítomných zastupitelů obě střední školy v této chvíli a za této situace neslučovat.

Dobrý nápad?! A ejhle. Najednou v pondělí přichází tisková zpráva, že bod o slučování bude stáhnut. Místo toho má pan ředitel Janák do 30.09.2010 „ukázat“, jak bude financovat školu. Mnozí alespoň trošku jásají o odkladu.  My ne. Stále je nad školou v Kamenickém Šenově Damoklův meč. 154 let stará umělecká škola bojuje dál o přežití.

Jaký signál je to pro rodiče budoucích studentů? Špatný. Jistě si dávají otázku, co bude po 30.09. 2010? Bude škola nebo nebude?

V momentě, kdy bylo zřejmé, že rada kraje nezíská pro svůj návrh na faktickou likvidaci školy v Kamenickém Šenově podporu zastupitelstva, zvolila krok vskutku rafinovaný. Pod zastíracím manévrem vstřícného kroku učinila vše proto, aby škola dostala smrtelnou ránu. Jinotaje ve sdělení rady není těžké přečíst. Termín 30. září 2010 vyzývá rodiče - nedávejte děti na tuto školu, existenci má zaručenu na pouhý měsíc. A pro ty z rodičů, které toto neodradí, sděluje krajská rada svým odkazem na veřejné přísliby jiných organizací věc vskutku unikátní – Liberecký kraj pro školu, jejímž je zřízovatelem, již nehne ani prstem. Ani macecha v legendární pohádce by to Nastěnce nedokázala říci jasněji.

Jaký je to signál pro menší města? Chce vedení Libereckého kraje udržet střední školy celoplošně a pomoci tak např. zachovat perspektivu života rodin v menších městech nebo jen ve třech největších městech? Co bude dál? Likvidace autobusové a vlakové dopravy u neziskových spojů v menších obcích a městech?

Proč se nenajde 1,5mil Kč pro Kamenický Šenov, když se za nové hlasovací zařízení v jednacím sále zastupitelstva mohlo utratit 5 mil.Kč, mezinárodní olympiáda mládeže v roce 2011 bude stát 130mil Kč, a ve prospěch paní Neumannové se při Mistrovství světa v lyžování věnovalo 15mil.Kč na doprovodný program s Leošem Marešem. Seznam neuvážených investic krajské koalice ČSSD, SOS, KSČM by mohl být mnohem delší.

Termín 30.09.2010 je pro SUPŠ Kamenický Šenov šibeniční a ve skutečnosti nic neřeší, respektive připravuje likvidaci školy od které bude moci vedení Libereckého kraje dát ruce pryč. Přes veškeré úsilí města Kamenický Šenov i školy samotné bude bez podpory Libereckého kraje velmi obtížné zajistit v tomto tarmínu potřebné peníze na převzetí provozu školy. Město i škola žádaly termín do roku 2011, jako prostor ve kterém jsou připraveny financování SUPŠ Kamenický Šenov

Takové období vnímáme jako rozumný prostor, kdy by se mohla jasně projevit podpora všech zainteresovaných, města, školy i sponzorů.

 

Mgr. Václav Horáček

starosta Města Železný Brod

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.