Kdo může porazit Přemysla Sobotku?

Zdroj: Mladá fronta DNES/KATEŘINA FROUZOVÁ

Kandidáta do voleb už zveřejnili komunisté a Starostové

Liberec - Hledá se přemožitel předsedy Senátu Přemysla Sobotky. Jeho kandidaturu do podzimních senátních voleb již ODS oznámila. Ostatní politické strany hledají silné osobnosti. „Chceme najít takového člověka, který Přemysla Sobotku porazí,“ říkají místní politici.

Již jsou známá tři jména, která se možná utkají na podzim o Senát. Vedle ODS zveřejnili kandidáta i komunisté a Starostové pro Liberecký kraj. KSČM chce postavit do voleb podnikatele Milana Erberta a Starostové starostu Chrastavy Michaela Canova. Přemysl Sobotka je senátorem od roku 1996.

Například ČSSD zatím nemá jasno. Neoficiálně padlo již pár jmen. Například Pavla Ploce či hejtmana Stanislava Eichlera. „Zatím to nebudu komentovat, nerozhodli jsme a nemáme ani nominace,“ reaguje Eichler. Na otázku, zda by nominaci do Senátu přijal, řekl, že by tuto možnost zvážil ve chvíli, kdy bude aktuální. Hejtman připustil, že strana hledá kandidáta, který by dokázal porazit Přemysla Sobotku, „Nechceme se ukvapit. Nedá se vyloučit, že v Liberci v senátních volbách postavíme někoho známého z centra.“ Ploc by to podle Eichlera být zřejmě neměl.

Sociální demokracie chce zveřejnit jméno kandidáta do Senátu po parlamentních volbách, které se konají na konci května. „Přemysl Sobotka je silný a bude těžké proti němu někoho najít,“ připustil krajský šéf ČSSD Robert Dušek. Jejich cílem je vybrat takovou osobnost, která porazí Sobotku, tím mu ztíží možnou kandidaturu na post prezidenta. Předseda Senátu již před časem zveřejnil, že se o to chce pokusit. O kandidatuře na prezidenta uvažuje také předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Komunistický uchazeč o Senát Milan Erbert je z Českého Dubu a podniká. „Vystudoval Vysokou školu zemědělskou. Tento výběr ale ještě musí potvrdit ústřední výbor strany, takže není jistá,“ doplňuje Dana Lysáková z KSČM.

Michael Canov je jméno, které včera zveřejnili Starostové pro Liberecký kraj. „Budeme o něm jednat i s dalšími menšími stranami. Rádi bychom šli do senátních voleb společně s jedním kandidátem,“ uvádí starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. Dohadovat se budou v první řadě s TOP 09. „Je výzva porazit Přemysla Sobotku. Starostové by mě nenominovali a já bych se o to neucházel, pokud bychom byli bez šance to dokázat. Chceme se o vítězství poprat,“ zdůrazňuje Canov. TOP 09 podle jejich krajského šéfa Roberta Korselta pátrá po místní osobnosti. „Budeme o jejím výběru se Starosty teprve jednat,“ dodává.

Malé strany se chtějí v Liberci spojit a netají se stejným plánem jako má ČSSD. Porazit Sobotku. „Hledáme osobnost, která bude důstojným protivníkem pana Sobotky,“ říká krajský šéf zelených František Pelc. Zvažují tři jména, která zatím nezveřejní. „I kvůli tomu, že budeme jednat s dalšími menšími stranami o společném jménu. Měl by být silným a důstojným protikandidátem a věřím, že s takovou osobností máme šanci uspět,“ tvrdí Pelc.

Buď „eso“, nebo jednání s dalšími stranami. S tímto předsevzetím chce hledat kandidáta liberecká Strana pro otevřenou společnost. Kandidáta, za kterým bude stát několik menších stran, chce najít i liberecká KDU-ČSL. Definitivně se zatím také nerozhodli.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.