Unikátní hrázděný dům nabídne kino i divadlo

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Hrádek nad Nisou - Hrázděný dům na náměstí v Hrádku nad Nisou, který se právě opravuje, od září znovu ožije: kino, divadlo, přednášky, besedy, výstavy, muzeum. Proběhnou tu výstavy se zaměřením na historii regionu, ale také fotografů, výtvarníků,informuje Vít Štrupl, ředitel občanského sdružení Brána Trojzemí, které centrum spravuje.Pokusíme se o výstavy, které osloví různé vrstvy lidí.

Například školní mládež z Česka, Německa i Polska, rodiče s dětmi, kulturně založené turisty či původní obyvatele Hrádku. První, kterou zde chtějí uspořádat, bude o historii města podle archeologického průzkumu. Připravíme ji ve spolupráci s žitavským muzeem, zapůjčí nám archeologické nálezy ze své sbírky, upřesnil Štrupl.

Objekt nabídne informační centrum, ale také třeba kino. To už je v Hrádku asi deset let zavřené. V novém centru uvažujeme i o filmovém klubu, vysvětluje ředitel. Chystají tu i přednášky či besedy. Nebo menší divadelní představení pro školy, uvedl Štrupl.

Mezi náměty na expozice se objevuje Ranné osídlení Trojzemí, Čeští vyhnanci v Horní Lužici, Prokletí i požehnání o těžbě hnědého uhlí v oblasti či Hrádek -město lásky související s místní firmou Vulkan, která se proslavila výrobou kondomů.

Jedním z cílů občanského sdružení je, aby dům fungoval jako koordinační místo pro hrady, zámky a podobné objekty v Euroregionu Nisa.

Hrázděný dům na náměstí má velice zajímavou historii. Sám se stane jedním z exponátů. Dřevěné části hrázdění a krovu se datují k roku 1780, spodní zděná část je však mnohem starší, popisuje Štrupl.

Na jeho přestavbu získali dotaci z českopolského programu přeshraniční spolupráce. Stavební projekt Multifunkční centrum Trojzemí bude stát čtyřicet pět milionů korun, vypočítává Štrupl. Dalších osm milionů připutuje z českoněmeckého fondu. Ten se jmenuje Vzpomínky na společnou budoucnost. V jeho rámci skupina odborníků připravuje koncepci domu, dodává.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.