Šokující kampaň může být na silnicích už letos
Zdroj: Mladá fronta DNES/Kateřina Frouzová
Tabule u silnice s fotkou děvčete a jejího mrtvého otce, který se zabil kousek od místa, kde cedule stojí. Uber plyn! vyzývá řidiče nápis. Liberecký kraj připravuje novou kampaň za bezpečnější dopravu.
LIBERECKÝ KRAJ Léčba šokem. Tak by se dala popsat kampaň proti rychlé jízdě, kterou nyní chystá Liberecký kraj. Úřad plánuje, že by se na nebezpečných silnicích mohly objevit menší billboardy s fotografiemi lidí, kteří přímo na místě zemřeli, nebo snímky jejich blízkých. „Nejednalo by se o fotografie přímo z nehody, ale o obrázky třeba z rodinného alba. Chtěli bychom je navíc doplnit informací, kde by bylo napsané, proč havarovali a co se na vozovce v kritický okamžik stalo,“ popisuje kampaň krajský radní pro dopravu Martin Sepp. Zatím novinku plánuje, čeká na reakci veřejnosti. „Jedni odborníci takové cedule chválí a druzí zavrhují. Proto chci, aby sami řidiči rozhodli, zda by něco takového uvítali.“
Obrázky obětí havárií by kraj chtěl získat od jejich příbuzných, pokud s tím budou souhlasit.
Část odborníků se bojí, že by podobná reklama mohla odpoutat řidičovu pozornost a mohlo by dojít k havárii. Jiní projekt vítají a tvrdí, že řidiči zbrzdí.
„Je přínosné, když se řidič dozví, že na konkrétní silnici umírají lidé. Podobné věci na motoristy mohou zapůsobit a zpomalit je,“ říkámluvčí policie v Libereckém kraji Vlasta Suchánková.
Zároveň přidává varování. Poutače u silnic musí být dobře navržené, aby neodpoutávaly pozornost řidičů. „Proto je i důležitý výběr místa, kde budou stát. Podobné billboardy jsou kontroverzní a názory odborníků na ně se různí.“
Pokud budou s netradiční kampaní řidiči souhlasit, kraj ji rozjede ještě letos. „Počkáme ještě dva týdny, abychom dostali co nejvíce reakcí lidí. Pak je vyhodnotíme,“ uvádí Sepp. Radní například využil i reakce čtenářů zpravodajského serveru iDNES. „Osmdesát procent lidí bylo pro. Osobně kampaň tohoto druhu vítám. Setkal jsem se s podobnou v Německu, kde to na řidiče funguje. Zpomalí,“ vysvětluje. Do dubna by chtěl Sepp vyřešit administrativní záležitosti kolem kampaně, a pokud vše vyjde, rád by první cedule kolem silnic postavit letos na podzim.
Speciální cedule se mají objevit nejprve na třech místech. Nemělo by jich být o mnoho více, protože by si ně motoristé zvykli a psychologický efekt by nebyl tak silný. Vybrali tři úseky, kde v posledních letech zemřeli čtyři lidé. První silnice vede obcí Obora a druhá křižovatkou u Svoru. Obě obce leží na Českolipsku. Třetí trasa, ta je kritická pro motorkáře, leží mezi Loužnicí a Železným Brodem.
Na místě by nebyly jen šokující menší billboardy, ale i informační cedule. „Na nich bychom lidem vysvětlili podrobnosti nehody, jak a proč se stala. Většinou se na vybraných silnicích umírá, protože auta jela moc rychle,“ uvádí Sepp. Důležitý by podle něj byl i výběr konkrétního úseku, kde tabule řidiče neohrozí.
Diskuse čtenářů iDNES semotala kolem dvou hlavních témat. Jedni se báli, že by podobné tabule odpoutaly pozornost. Jiní nápad považují za dobrý. Například starosta Železného Brodu Václav Horáček se bojí toho, že by mohly tabule řidiče rozptylovat. „Máme tu nebezpečnou silnici a nehod tu ubylo hlavně díky častým kontrolám policie. To považuji za nejúčinnější opatření.“
I starostka České Lípy Hana Moudrá se obává, aby kvůli chvilkové nepozornosti někdo nehavaroval. „Záleželo by na tom, jak by to bylo vymyšlené a kde by cedule stály.“V Libereckém kraji již řidiči šokující kampaně mohli vidět. Policie v Jablonci například vydala videa se záběry přímo z nehod. Liberecký kraj zase nechal před časem rozestavět kolem silnic bílé kříže na místa, kde někdo zemřel kvůli tomu, že řidič byl opilý.
***
NÁZORY Jak vnímáte kampaň? Možná by bylo lepší místo kácení stromů a rovnání zatáček uvažovat, komu to vydávají řidičák. weizenkleie1 Jsem PRO, aby se ukazovaly fotky (se souhlasem pozůstalých). Živím se jako řidič z povolání a to, co se děje na našich silnicích, je neúnosné. Předjíždění v místech, kde to není dovoleno, před nebezpečnými úseky atd. patas84 Proč si páni na úřadech pořád myslí, že někoho zabrzdí potištěný papír. Tohle opatření naposledy zabralo, když vstupoval v platnost nový silniční zákon - řidiči chvíli sekali latinu a pak se vše vrátilo do vyježděných kolejí. Ruku zákona s pořádnými pravomocemi na silnicích a v ulicích ničím nenahradíte! KarelV Když jsem na německé dálnici v úseku několika kilometrů viděl billboardy s fotkami lidí (ne přímo z nehody, ale z rodinného alba), kteří na místě zahynuli, tak jsem se opravdu zamyslel nad křehkostí života. Obzvláště, když na úseku asi 5 km bylo takových billboardů asi 10. Joseph1 Zdroj: www.idnes.cz