Kandidátky do voleb jsou už jasné
Zdroj: PRÁVO
V Libereckém kraji bude v květnu usilovat o křesla ve Sněmovně 18 stran, v Ústeckém kraji je jich o dvě méně
Vlastní zpráva Úterní odpoledne bylo posledním termínem pro podání kandidátních listin do květnových sněmovních voleb. Jejich počet se v regionu ve srovnání s volbami v roce 2006 moc neměnil. Na výběr z 18 kandidátních listin budou mít voliči v Libereckém kraji.
Pořadí kandidátů a jejich počet ale zatím není konečný. Počet stran, které se v kraji budou v parlamentních volbách ucházet o hlasy voličů, je shodný s volbami v roce 2006. Tehdy vyhrála ODS s 38,81 procenty hlasů. Druhá ČSSD získala 29,31 procenta. Třetí skončila KSČM – 11,51 procenta hlasů, za ní Strana zelených s 9,58 procenty hlasů.
Na poslanecký mandát však dosáhli pouze občanští a sociální demokraté spolu s komunisty. Rozdělili si mezi sebou sedm mandátů pro Liberecký kraj – ODS čtyři, ČSSD a KSČM tři. Strana zelených, jejíž kandidát Petr Pávek získal rekordní počet preferenčních hlasů v rámci celé ČR, nakonec na mandát po přepočtu volebních výsledků nedosáhla. Nepomohla ani stížnost Petra Pávka k Ústavnímu soudu na nespravedlnost volebního systému. Současné předvolební průzkumy favorizují v Libereckém kraji ODS, jejímž lídrem je poslanec Zdeněk Mach, velmi těsně za občanskými demokraty skončila v průzkumu ČSSD s lídrem Pavlem Plocem. Do Sněmovny by se dostala ještě KSČM vedená advokátkou Marií Nedvědovou, TOP 09 v čele s železnobrodským starostou Václavem Horáčkem. Ve hře jsou i Věci veřejné, jejichž lídrem je bývalý hejtman Petr Skokan, a Strana práv občanů, která si do čela kandidátky postavila ředitelku frýdlantské základní školy Věru Dunajčíkovou. V Ústeckém kraji bud kandidovat 16 stran a hnutí. Je to o čtyři méně než při minulých volbách v roce 2006. Podle mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Hanáčkové má většina přihlášených stran plný počet 26 kandidátů.
O křesla ve sněmovně se uchází jen sedm stejných stran jako v roce 2006. Tehdy ze současných uchazečů o Sněmovnu kandidovaly pouze parlamentní strany ODS, ČSSD, KSČM, Strana zelených a KDU-ČSL, kromě strany TOP 09, která před třemi lety ještě neexistovala, ale nyní poslance ve sněmovně má.
Ze stávajících poslanců opět usilují o sněmovní křeslo například Jiří Paroubek a Jaroslav Krákora z ČSSD, Petr Gandalovič za ODS, Josef Šenfeld a Zdeněk Maršíček z KSČM a ze Strany zelených to jsou Martin Bursík a Přemysl Rabas.
V posledních volbách do sněmovny na jaře 2006 v Ústeckém kraji kandidovalo 20 politických stran, hnutí a koalic, které soupeřily o 14 křesel.
Volby vyhrála ČSSD se ziskem 35,46 procenta hlasů a šesti mandáty. ODS získala pět poslaneckých křesel za 34,78 procenta hlasů, komunistům 16,05 procenta hlasů přineslo dvě křesla ve sněmovně, zeleným pak 6,03 procenta místo jedno.
Pod pětiprocentní hranicí skončily v kraji např. KDU-ČSL s 2,23 a SNK ED s 1,43 procenty. Voleb se zúčastnilo 57,22 procenta voličů.