Do voleb jde nové sdružení: Liberec občanům

Zdroj: Liberecký deník/Zuzana Minstrová

Nové politické seskupení, nazvané Liberec občanům, se nyní rodí pro podzimní komunální volby. Založili je lidé, kteří opustili Stranu pro otevřenou společnost.

Liberec – Masové rozšiřování členské základny, a to v jakékoliv straně, nikdy nevěstí nic dobrého. Většinou mají noví lidé posloužit k tomu, aby některá z frakcí převážila nad druhou, a prosadila na důležité posty svoje lidi a svoje zájmy.

Podobné štěpení se nevyhnulo ani liberecké Straně pro otevřenou společnost. Podezřele prudký nárůst členů v poslední době se stal pro některé lidi popudem k tomu, aby své mateřské straně dali vale.

Dohromady 8 členů SOS, z nichž někteří patří mezi zakládající, založilo nyní nové hnutí. Nazvali je Liberec občanům. Pod tímto názvem se budou v podzimních komunálních volbách ucházet o přízeň voličů.

„Zprvu jsem si říkala, jak je to dobře, že k nám přichází tolik nových lidí. Ale postupně jsem přicházela na to, že oni o naší straně a ani o nás vůbec nic nevědí,“ podotkla bývalá náměstkyně primátora, nyní opoziční zastupitelka Eva Kočárková. V roce 2008 měla SOS v Liberci pouze 26 členů, o rok později jejich počet vzrostl na 50 lidí. Ale za poslední dva měsíce loňského roku a prvních 14 dní letošního roku přibylo do SOS náhle 38 nových členů, z Vratislavic, obce Koberovy a Hejnic.

„Počet straníků roste tak rychle, že máme pocit, že programové cíle naší strany už nebudeme moci naplňovat. Velká většina členů opustila principy slušnosti a otevřenosti, na nichž byla před lety postavena naše strana,“ vysvětlil městský zastupitel Jiří Šolc.

Kromě Evy Kočátkové a Jiřího Šolce odešli z SOS také například Věra Rosenbergerová nebo někdejší městský radní v 90. letech Michal Hron. Nové hnutí Liberec občanům chce zachovávat podobné principy, které původně vyznávala SOS. Sdružení nebude registrováno jako nová politická strana, jako svou záštitu si vybralo Starosty pro Liberecký kraj.

„Náš současný krok je logickým vyústěním sporů, které jsme měli v SOS v minulosti, zvláště při sestavování koalice na Libereckém kraji. Nesouhlasili jsme s koalicí, která by 20 let po sametové revoluci vládla s tichou podporou komunistů,“ upřesnila Eva Kočárková.

Jak doplnil Michal Hron, nové sdružení by rádo v podzimních volbách získalo ještě více mandátů, než jich má v zastupitelstvu nyní.

V současném zastupitelstvu usedá za sdružení SOS pro Liberec dohromady 9 zastupitelů, z toho 5 lidí z SOS, další pak z KDU–ČSL a US–DEU.

„Přizveme do našich řad všechny, kteří chtějí dělat jinou politiku, než velké strany,“ řekl Michal Hron. Kampaň bude skromná, založená spíš na kontaktu s lidmi.

„Náš současný krok je logickým vyústěním sporů, které jsme měli v SOS v minulosti, při sestavování koalice na Libereckém kraji. Odmítali jsme tichou podporou komunistů.“ Eva Kočárková, městská zastupitelka

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.