Veletrh dětské knihy v Liberci letos bez podpory státu i kraje

Zdroj: čtk

Liberec - Bez podpory státu i Libereckého kraje se letos museli obejít organizátoři tradičního Veletrhu dětské knihy. Zatímco v loňském roce mělo pořádající sdružení i díky štědrosti státu na veletrh tři miliony korun, letos muselo vystačit s pětinou. Liberecký kraj veletrh nikdy nepodporoval, dával ale 250.000 korun školám na to, aby mohly zajistit dopravu dětí na akci. Letos ale nedal na dopravu ani korunu, ačkoli ještě v březnu přitom náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl ujišťoval, že jeho rezort dopravu podpoří.

Školy ale nakonec kraj informoval, aby o příspěvek na dopravu nežádaly, že na ni v napjatém rozpočtu nejsou peníze. Miliony na velké sportovní akce, jako je dětská olympiáda, přitom kraj zajistit umí a třeba na nejbližším jednání zastupitelstva Ciklův resort školství a tělovýchovy předkládá návrh na dotaci 400.000 korun pro firmu GSMA na uspořádání mistrovství ČR ve freestyle motokrosu. "Myslím si, že ti určitě takovou dotaci potřebují méně, než školy," poznamenal hrádecký starosta Martin Půta, který je krajským zastupitelem za opoziční hnutí starostů.

Řada školáků ze vzdálenějších měst a obcí se tak zřejmě letos do Liberce vůbec nedostane. Třeba českolipská škola v Moskevské ulici mohla dnes vypravit alespoň jeden autobus jen díky příspěvku radnice. "Do Liberce jezdíme s dětmi na veletrh pravidelně, pro mnohé z nich je to jediná možnost, jak se na podobnou akci dostat," řekla ředitelka Jindřiška Pomikálková. Školu navštěvují hlavně děti ze sociálně slabých rodin a také školáci s nějakým handicapem, jejichž rodiče by si nemohli dovolit zaplatit dětem cestu i vstupné. "Děti přispívají jen dvacetikorunou, zbytek dalo město a sponzoři," dodala ředitelka.

Veletrh dětské knihy není jen výstavou, ale provází ho bohatý doprovodný program s autorským čtením i autogramiádami. Děti tak mají možnost se potkat s autory knížek. "Letos jich bude hodně, přijede Ivan Binar, Renata Fučíková, Iva Procházková, Jiří Žáček a také tvůrčí skupina, která dělala večerníčky o Krysácích," řekla u příležitosti zahájení veletrhu předsedkyně Sdružení pro veletrhy dětské knihy Dagmar Helšusová. Doprovodný program byl přitom kvůli nedostatku peněz ohrožen. "Postarali se o něj ale sami nakladatelé, kterých je přes 40," dodala Helšusová.

Třídenní přehlídka knih v Liberci se letos koná poosmé a to především díky půlmilionovému příspěvku města Liberec. Hlavním tématem letošního ročníku je Význam poezie v životě dítěte, kterým organizátoři připomínají sté výročí narození básníka Františka Hrubína a 200 let od narození Karla Hynka Máchy. Liberecký veletrh je v Evropě ojedinělou akcí, kterou každoročně navštíví na 10.000 lidí. Další podobně specializovaný veletrh se pořádá jen v Boloni, ten je ale spíše komerční.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.