Kittnera znovu láká křeslo libereckého primátora

Zdroj: Mladá fronta DNES/Kateřina Frouzová

Už jedenáct let je primátorem Liberce Jiří Kittner a doba jeho vládnutí se možná protáhne. Poprvé na veřejnosti připustil, že bude možná opět kandidovat.

 

LIBEREC Jiří Kittner bude pravděpodobně kandidovat znovu na post libereckého primátora. Poprvé to připustil na veřejnosti ve čtvrtek.

„Zastupuji třicet procent lidí a zda to dělám dobře nebo špatně, voliči rozhodnou v říjnu tím, že mi hlas buď hodí, nebo ne,“ odpověděl Kittner během čtvrteční debaty na jeden z dotazů, který padl na veřejném představení nových projektů města. Kittner včera oponoval tím, že věta je vytržená z kontextu a vlastně ještě vůbec není jisté, zda bude chtít jít do voleb jako lídr.

„Je možné, že budu kandidovat, ale je také možné, že už to nemám zapotřebí,“ uvedl. Kittner také uvedl, že pravděpodobnost jeho kandidatury na post primátora je vyšší než padesát procent.

Občanští demokraté ještě oficiální kandidátku do komunálních voleb v Liberci nesestavili. OKittnerovi se ovšem uvnitř strany hovoří jako omožném lídrovi. Oficiálně to vedení strany nechce potvrdit. „Je možná i tato varianta,“ odpověděl krajský předseda ODS a předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Do doby, než strana sestaví kandidátku, ovšem nechce konkrétní jména zveřejňovat. „Kandidátku do podzimních komunálních voleb v Liberci, které chceme vyhrát. budeme sestavovat v červnu. I lídra vybereme v tajném hlasování,“ dodal Sobotka.

Nicméně Sobotka, jehož názor je pro ODS důležitý, Kittnera jako primátora pochválil. „Jiří Kittner jako primátor peripetie Liberce překonal a myslím, že město vzkvétá,“ uvedl Sobotka.

Ostatní stany také nemají definitivně potvrzené lídry, tedy kandidáty na post primátora. Nicméně již znají jména vážných uchazečů.

Sdružení Liberec občanům, kde jsou Starostové pro Liberecký kraj, KDU-ČSL a možná i Strana zelených, uvažuje, že do čela kandidátky postaví opozičního zastupitele Jiřího Šolce. „Pokud tuto volbu kolegové potvrdí, rád tu výzvu přijmu,“ reagoval Šolc.

Unie pro sport a zdraví patrně do čela postaví libereckou zastupitelku Zuzanu Kocumovou, která v minulých komunálních volbách získala hodně preferenčních hlasů a díky nim se do zastupitelstva dostala. „Jednali jsme o tom a ještě to musí kolegové potvrdit. Pokud mi dají důvěru, půjdu do toho,“ poznamenala včera Kocumová.

ČSSD zatím jména možných uchazečů tají. Neoficiálně se hovoří o krajském zastupiteli Romanu Šotolovi. Ten nedávno připustil, že to připadá v úvahu. „Možností máme ale více, třeba bychom mohli vybrat do čela kandidátky v komunálních volbách ženu,“ naznačil Šotola. RobertDušek, europoslanec a šéf sociálních demokratů v kraji, nechtěl včera o jméně spekulovat. „Rozhodneme 12. června po volbách. Ve stejný den zvolíme i kandidáta do senátních voleb,“ odpověděl. Byl podle vás Jiří Kittner dobrý primátor? Měl by kandidovat znovu? Pište na katerina.frouzova@mfdnes.cz

PROFIL Jiří Kittner Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. V roce 1994 nastoupil do liberecké stavební firmy firmy SYNER, kde se stal ekonomickým ředitelem. Členem libereckého zastupitelstva se stal poprvé v roce 1998. Od prosince 1999 je primátorem Liberce.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.