Pro amatéry kraj peníze nemá, na komerční show ano

Zdroj: Mladá fronta DNES/Kateřina Frouzová

LIBERECKÝ KRAJ Sportovní oddíly v regionu nemají ani na elektřinu, ale Liberecký kraj dá 400 tisíc korun na mistrovství České republiky ve freestyle motokrosu. S tímto plánem včera oslovil zastupitele náměstek hejtmana Radek Cikl.

Opozice, Starostové pro Liberecký kraj, návrh kritizují. „Mistrovství je jednorázová akce. My bychom peníze raději poslali sportovním klubům, které mají finanční problémy,“ tvrdí starosta Desné a krajský zastupitel Marek Pieter. Navrhl, aby kraj těchto čtyři sta tisíc věnoval raději oddílům.

Podle kraje motorkové mistrovství České republiky regionu prospěje. „Akce bude přínosná v oblasti sportu a cestovního ruchu,“ píše se v dokumentu. Mistrovství pořádá pražská soukromá firma.

Další krajský zastupitel Starostů Jiří Drda říká, že šampionát je komerční akcí. „Podpora sportu je tam, kde pomáhá rozvoji obyvatel kraje a utužuje jejich zdraví,“ dodal s narážkou, zda mistrovství v motokrosu tato kritéria splňuje.

Částku 400 tisíc vezme kraj z kapitoly „podpora sportu v regionu“, kde se tak balík peněz sníží z necelých tří milionů na sumu asi dva a půl milionu. „Z těchto peněz akce podobného typu dotujeme. A je možné, že se nějaká kolegům nemusí líbit,“ poznamenal Cikl.

Sokolské a tělovýchovné oddíly, kde sportují desítky tisíc obyvatel regionu, mají závažné potíže. Na kraj tlačí již několik měsíců a prosí o peníze. Kraj jim většinou odpoví, že kvůli krizi finance nemá. Mnohé kluby nemohou uplatit ani na provoz, nemají na elektřinu. Ve špatné situaci byli vloni a letos je to ještě horší. „Část oddílů omezuje činnost, ruší akce a chtějí prodávat majetek,“ varoval Milan Hejduk, šéf sokolského hnutí v Libereckém kraji. Situaci Sokolů i tělovýchovných jednot považuje za supervážnou a šílenou. Více než kraj dávají sportovcům i některá města.

Například Jablonec jim přidělil milion a šest set tisíc. Města jsou však také v krizi a nemají dost financí. Politici se hájí tím, že není jejich povinností přispívat sportovním organizacím na sport. To je pravda. Nicméně není to povinností ani radnic, přesto to dělají. „Kraj má podporovat nadregionální akce. A je logické, že obce podporují sportovní organizace, protože na jejich půdě ti lidé sportují,“ vysvětluje Cikl. Liberecký kraj podporuje provoz sportovních oddílů grantem, v němž je na letošek 800 tisíc korun. O ty se musí podělit na pět stovek klubů. Sportovci by přitom potřebovali kolem dvacetimilionů korun. „Slibovali nám, že částku 800 tisíc zvýší, ale zatím se tak nestalo a patrně ani nestane. Jsou to plané sliby,“ tvrdí Hejduk. Politické vedení úřadu podporuje například i dětskou olympiádu a mezinárodní sportovní festival mládeže. I tyto příspěvky ve výši desítek milionů korun sportovní kluby kraji vyčítají. Nejedná se o malé peníze. Bývalá vláda se zavázala, že na obě akce přidá jejich pořadateli celkem 127 milionů korun. „Nebude to celá částka, protože jsme získali skoro padesátimilionovou dotaci od Evropské unie. Příspěvek kraje tedy bude minimálně o 20 milionů nižší,“ upřesnil Cikl. Včera večer však náměstek slíbil, že jakmile dohodne podmínky, přidá sportovním organizacím v kraji na provoz několik milionů korun.

Vadí vám, jak kraj dělí peníze na sport? Je postup úřadu správný?

Pište na katerina.frouzova@mfdnes.cz

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.