Je důležitější Sokol nebo motokros?

Zdroj: ČT 1

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka

Organizace, které mají podporovat sport dětí a mládeže v Libereckém kraji, jsou na pokraji krachu a přesto dali krajští zastupitelé peníze raději na komerční akci. Konkrétně na freestyle motokros. Tělovýchovné jednoty, místní Sokol a stejně tak část opozice jsou prý výsledkem hlasování doslova znechuceny. Jde totiž o 400 tisíc korun. Za Lucií Pokornou do Liberce proto míříme pro podrobnosti. Lucie, dobrý podvečer. Řekni, kdo tu komerční akci na úkor tělovýchovných jednot prosadil a proč?

 

Lucie POKORNÁ, redaktorka

Dobrý večer. Tak, zprvu to vypadalo, že ta podpora komerční motokrosové akce z krajských peněz zastupitelstvem vůbec neprojde, protože komunisté, kteří tiše podporují krajskou vládu, sociální demokracii, jednoduše řekli, že se jim to nelíbí a že proto ruku nezvednou. ČSSD potom si vynutilo v jednání přestávku a v ní se narychlo domluvilo na podpoře s ODS, která je přitom oficiálně opoziční stranou. A v tu chvíli ten protinávrh z pera opozičních starostů pro Liberecký kraj, kteří chtěli právě oněch 400 tisíc korun darovat nebo poslat doslova živořícím tělovýchovným jednotám a Sokolu, tak v tu chvíli tento návrh neměl prakticky žádnou šanci.

Na jedné misce vah komerční motokrosová akce a na druhé živořící tělovýchovné jednoty a Sokol. Hlasy zastupitelů rozhodly, že větší váhu má motokros a získá tedy 400 tisíc korun z krajských peněz.

 

Marek PIETER, opoziční krajský zastupitel /SLK/

Je potřeba poskytovat dotace na sportovní akce, kde především sportuje veřejnost a mládež a myslím si, že zrovna příklad mistrovství republiky ve freestylu je natolik komerční záležitost a atraktivní, že si na sebe dokáže vydělat.

 

Jiří DRDA, opoziční krajskiý zastupitel /SLK/

Zvlášť v době, kdy ty normální tělovýchovy nemají na svoji činnost a tam je to v zájmu samospráv, protože jde o zdravý vývoj mládeže.

 

Lucie POKORNÁ, redaktorka

Rozhodnutí zastupitelů kritizují i tělovýchovné jednoty a Sokol. Za 400 tisíc bychom pro sportovní vyžití dětí a mládeže udělali mnohem víc, tvrdí.

 

Milan HEJDUK, krajský zmocněnec, Česká obec sokolská

To je celý hrozně smutný příběh, jak námi volení zástupci pracují s penězi kraje, že fakticky nevnímají ty ohromné problémy, které mají sportovní jednoty, ČSTV, Sokolové v kraji, kdy tam opravdu nestačí na energii, nemáme peníze na mzdy.

 

Lucie POKORNÁ, redaktorka

Kraj si ale stojí za svým. Jeden motokrosový závod prý výrazně podpoří cestovní ruch.

 

Radek CIKL, radní Libereckého kraje /ČSSD/

V tom nultém ročníku freestyle motokros byl o akci mimořádný zájem veřejnosti, a proto jsme se rozhodli ji podpořit, a to i u vědomí toho, že díky multiplikačnímu efektu bude pozitivní dopad i do cestovního ruchu.

 

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka

Lucie, jak na tom tedy tělovýchovné jednoty a sokolská hnutí na Liberecku skutečně jsou?

 

Lucie POKORNÁ, redaktorka

Já myslím, že za vše hovoří, když řeknu, že některá místní sokolská hnutí uvažují o tom, že prodají svůj majetek, ve chvíli, kdy nebudou mít areály, nebudou mít vybavení, tak v podstatě ale nebudou moct tu svoji činnost provozovat. Přitom každý čtvrtý obyvatel Libereckého kraje buď navštěvuje tyto tělovýchovné jednoty, nejrůznější ty Sokoly, anebo sportovní kluby a právě tělovýchovné jednoty a Sokol varují, že pokud zkrachují, tak je nemá v současné době kdo nahradit.

 

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka

No ale odkud tedy berou peníze?

 

Lucie POKORNÁ, redaktorka

Ta zásadní suma přichází od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ale dřív a není to tak dávno, nejvíc platila společnost Sazka, která ale teď své dotace výrazně snížila kvůli svému vlastnímu zadlužení při výstavbě sportovní haly. Pak tu jsou nejrůznější sponzorské dary od firem, které ale v době krize bohužel také šetří, kde se dá. A v neposlední řadě jsou to právě ty granty, jak už jsem o tom mluvila, z měst, z obcí a právě z kraje, ale i ty se bohužel v poslední době k nevoli právě těchto organizací snižují. My jsme dnes samozřejmě nenatáčeli jen na Liberecku, jak to vypadá na Vysočině, to vám řekne kolegyně Blanka Poulová a v Karlových Varech natáčel Marek Štětina.

 

Blanka POULOVÁ, redaktorka

Sportovní kluby v Jihlavě nesouhlasí se systémem rozdělování peněz na sport. Podle nich radní upřednostňují jen hokej a fotbal.

 

Jiří PROCHÁZKA, ředitel SK Jihlava

Petice obsahovala 2205 podpisů. Byla to největší petice v Jihlavě zatím a magistrát odpověděl prakticky nic neříkajícím dopisem.

 

Blanka POULOVÁ, redaktorka

Jihlavský sportovní klub dotuje provoz z rezerv, tedy prodeje stadionu. Jenže peníze budou stačit tak maximálně na rok.

 

Radek VOVSÍK, náměstek primátora Jihlavy /ODS/

Ten jejich požadavek se pohyboval někde kolem 4 milionů korun, já jsem teď řekl, že jsme vyčlenili 2,5 milionu korun, takže zřejmě úplně jim to stačit nebude, ale budou muset udělat si opatření taková, aby přežili.

 

Blanka POULOVÁ, redaktorka

Naříkají i atleti. Hygienicky nevyhovující a zastaralé budově na sportovišti mají jen jednu šatnu. Jihlavský magistrát dá letos na sport téměř 33 milionů, nejvíc přitom stojí provoz zimního stadionu. Blanka Poulová, Česká televize, Jihlava.

 

Marek ŠTĚTINA, redaktor

Karlovarský kraj jako jeden z mála letos příspěvky na sport nesnižoval, nechal je na loňské úrovni, 10,5 milionu korun rozdělil mezi 200 sportovních organizací.

 

Vratislav EMLER, radní pro školství a sport, Karlovarský kraj /nezávislý/

Nejvíc peněz jde na ty největší sporty, to znamená, hokej, kopaná a další.

 

Marek ŠTĚTINA, redaktor

Kraj se ale snaží dát část peněz i na sporty, o které je mezi dětmi menší zájem, ne všichni ale dostanou kolik potřebují. Například karlovarský basketbalový klub se musí postarat o 120 dětí.

 

Roman MALEČEK, manažer, BK Lokomotiva Karlovy Vary

Peněz nebude nikdy dostatek, v tom finančním prostředí jsme taková zlatá střední cesta. My jsme samozřejmě rádi za každou korunu.

 

Marek ŠTĚTINA, redaktor

Sportovci si teď pochvalují, že mají ve vedení kraje silnou oporu. Hejtman a dva z jeho koaličních partnerů jsou totiž původní profesí učitelé tělocviku.

 

Vratislav EMLER, radní pro školství a sport, Karlovarský kraj /nezávislý/

Sice jsme tři radní v podstatě tělocvikáři, ale myslíme si, že nejlepší prevencí kriminality mládeže jsou právě peníze do sportu.

 

Marek ŠTĚTINA, redaktor

Pokud to půjde, nechce kraj snižovat příspěvky na sport ani příští rok. Marek Štětina, Česká televize.