Levice u mladých dál drtivě prohrává. Unikly další výsledky školních voleb

Zdroj: lidovky.cz

Poté, co se ve čtvrtek dostaly na veřejnost výsledky studentských voleb z gymnázia v Brně, jsou dnes už známá například i čísla z libereckého gymnázia. A to i přesto že platí dohoda, že se výsledky zveřejní až po opravdových parlamentních volbách na konci května. Organizátoři projektu se od toho distancovali. Pravice od studentů získala většinu hlasů, levice naopak zcela propadla.

"Argumentace tím, že studentské volby jsou v rozporu se školským zákonem, je směšná a nepravdivá," uvedl Michael Canov, starosta města Chrastavy a pedagog Gymnázia Jeronýmova Liberec, na svém  blogu  na serveru Neviditelný pes.

Řada škol a jejich ředitelů se podle něj rozklepala po výhrůžkách Davida Ratha, kterému se projekt Člověka v tísni nelíbí, a proto účast v projektu odvolala. "Při sledování tohoto počínání na mě sáhl duch nejhlubší normalizace. Přesně tak se chovaly školy v tehdejším období," uvedl Canov.

Proto se rozhodl výsledky voleb na tamějším gymnáziu zveřejnit už nyní. Volby by podle něj ztratily smysl, kdyby se o výsledcích referovalo až měsíc po jejich konání. Na školu se navíc ani dohoda o prozatímním utajení výsledků nevztahuje. Škola se totiž do projektu Člověka v tísni nejdříve zapojila, pak z něj ale vystoupila a udělala volby ve vlastní režii podle stejných pravidel.

Podle Canova se hejtmanům ČSSD projekt školských voleb nelíbí jen proto, že mají strach z prohry. "Výsledky na Gymnáziu Jeronýmova v Liberci potvrdily, že tento strach je oprávněný. Z 220 hlasujících studentů získali sociální demokraté jen hlasů 5 (slovy pět)!" píše Canov na svém blogu na serveru Neviditelný pes.

Liberecké gymnázium se tak zařadilo mezi několik škol, ze kterých už jsou výsledky známé. A i poslední případ ukázal, že mezi studenty jasně vede pravice. Na liberecké škole zcela triumfovala TOP 09, která získala 120 hlasů. Na druhém místě skončila ODS s 34 hlasy a třetí příčku obsadily Věci Veřejné s 27 hlasy.

ČSSD, která v aktuálních volebních průzkumech vede, naopak propadla a získala jen pět z 220 hlasů.

Ve čtvrtek zveřejnil výsledky voleb z Gymnázia Brno učitel této školy Jan Pulkrábek. I tam zvítězila TOP s 39 procenty hlasů a volební vítězství podle něj tato strana zaznamenala i na gymnáziích v Třeboni (45,8 procent) a v Ostravě (30 procent).

ČSSD naopak na těchto školách zcela propadla, když získala maximálně tři procenta odevzdaných hlasů

Člověk v tísni se od škol distancuje  Společnost Člověk v tísni se v pátek od škol, které zveřejňují výsledky už nyní, distancovala  Ředitel programu Člověka v tísni Karel Strachota pouze zopakoval, že školám bylo doporučeno, aby výsledky zveřejnily až 29. května po volbách.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.