Starostové v Libereckém kraji by rádi dosáhli na zelené dotace

Zdroj: čtk

Liberec - Starostové zejména menších měst a obcí v Libereckém kraji by uvítali, kdyby se program Zelená úsporám otevřel i pro samosprávy. Třeba v Desné na Jablonecku zatím marně žádají o dotace na zateplení základní školy a rádi by s pomocí programu zateplili i městské panelové domy. Řekl starosta Desné Marek Pieter. Program Zelená úsporám zatím poskytuje dotace jen na zateplování rodinných nebo družstevních domů a na změny vytápění. Celkově se předpokládá, že bude z programu rozděleno 25 miliard, zatím je vyčerpána zhruba desetina.

Program zateplování budov Zelená úsporám financuje Ministerstvo životního prostředí z prodeje emisních kreditů, za něž už utržilo přes 17 miliard korun. Program začal loni v dubnu. Postupně se kvůli malému zájmu zmírňovaly podmínky čerpání dotací a podporu je možné získat i na přípravu projektů. Zájem o čerpání se zvýšil loni na podzim, když dostaly možnost čerpat dotace na zateplení i družstevní domy. Pokud se peníze nevyčerpají do roku 2012, bude je asi Česko muset vrátit.

I proto nová ministryně životního prostředí Rut Bízková nedávno oznámila, že chce dát z programu čtyři miliardy korun na zateplování veřejných budov v majetku měst a obcí. Program by jim chtěla jednorázově otevřít ve druhé polovině letošního roku. Města by tak mohla získat peníze na zateplování škol nebo ústavů péče pro seniory. V Semilech by radnice ráda s pomocí zelených dotací financovala připravovanou přestavbu mateřské školy Pod Vartou. "Budova je ve velmi špatném stavu, připravujeme proto projekt, který počítá s postupnou demolicí objektu a výstavbou nové moderní nízkoenergetické mateřské školy," řekl starosta Jan Farský.

Zatím však mohou dotace žádat jen vlastníci rodinných domů nebo bytová družstva. Zájem v Libereckém kraji zatím není velký, i když žádostí přibývá. Dnes byl v Liberci nájemníkům předán první družstevní panelový dům zateplený právě se zelenou dotací. Spravuje ho SBD Sever, které už od roku 2005 investovalo do zateplování svých panelových domů desítky milionů korun s využitím dotací z programu Panel. "Zateplili jsme zatím zhruba polovinu z 200 domů v naší správě, další bychom chtěli zateplit v nejbližších letech právě za přispění programu Zelená úsporám," řekl předseda družstva Petr Černý.

Zateplení pláště včetně výměny oken u právě dokončeného domu stálo 6,5 milionu korun, z toho 2,1 milionu dal program Zelená úsporám. Zbytek zaplatilo družstvo z úvěru, který budou splácet obyvatelé bytů. Peníze se jim ale vrátí, na vytápění by měli podle odhadů ročně ušetřit v průměru kolem 6000 až 8000 korun. "Jaké úspory to skutečně přinese, ukáže až příští zima, z jiných podobných projektů ale víme, že se úspory pohybují kolem 35 procent, a někde se náklady snížily i na polovinu," řekl novinářům Luboš Baloun ze stavební společnosti Syban.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.