Kam si jezdí krajští politici? Do Vietnamu i Kanady

Zdroj: Mladá fronta DNES/Kateřina Frouzová

Oblíbeným místem pro cesty politiků z vedení Libereckého kraje je Brusel. Na seznamu služebních cest, které stojí statisíce korun, lze však nalézt i kanadský Vancouver či Vietnam.

LIBERECKÝ KRAJ Skoro 360 tisíc korun zaplatil Liberecký kraj za zahraniční cesty za dvanáct měsíců - od loňského dubna do konce letošního března. Ale pozor! Je to cena jen za cesty politického vedení. Zahraniční mise úředníků v tom započtené nejsou.

„Promiňte. Můžete zavolat později? Jsem v Bruselu,“ v poslední době se tak hejtman Stanislav Eichler ozval do telefonu několikrát. Například během března byl v kanadském Vancouveru, v Bruselu a ve Štrasburku. V únoru byl jen Bruselu, ale na stejném místě jej postupně vystřídali Martin Sepp, Vít Příkaský a Zdeněk Bursa. Výlety z letošního února stály přes 85 tisíc korun. „Mají smysl,“ tvrdí krajští radní.

Eichler navštívil třeba letos v březnu Štrasburk. Jednal tam o teritoriální demokracii na Islandu, v Portugalsku, Švýcarsku a Albánii. V čem je to taková debata přínosná pro Liberecký kraj? „Pokud se uzavřeme jen v Libereckém kraji, nebudeme vědět, jak se dělají projekty v Evropské unii, bude to špatně.“ Za misi kraj zaplatil přes 5 700 korun.

Zahraniční mise opozice kritizuje. „Nevím o tom, že by díky nim vzrostl počet evropských projektů v kraji nebo že by se zvýšily zahraniční investice. Proč nejezdí do ciziny podnikatelé, například skláři, kteří bymohli návštěvu využít k navázání obchodních styků,“ argumentuje zastupitel za hnutí Starostové pro Liberecký kraj starosta Desné Marek Pieter.

V únoru jel Eichler do Bruselu devátého a vracel se jedenáctého. Jednal o vzniku Výboru regionů, který cestu platil. V den, kdy Eichler odjel, dorazil jeho náměstekMartin Sepp a následoval ho kolega Vít Příkaský. Jednali tu s europoslancem Robertem Duškem a zašli na Český ples.

Výlohy dohromady přes 68 tisíc korun. V Bruselu byl na schůzce s Robertem Duškem Sepp s radním Zdeňkem Bursou ještě na přelomu loňského listopadu a prosince. Kraj za to zaplatil více než jedenáct tisíc korun.

Právě tyto cesty patří mezi výjimečné. Politici se scházeli s europoslancem za ČSSD v Bruselu, přestože Dušek pochází z Liberce. „Tohle už vůbec nechápu. Ušetřili by, kdyby jednali v Liberci,“ diví se Pieter. Sepp se hájí tím, že v Bruselu se nesešel jen s Duškem, ale i s dalšími partnery. „Hovořili jsme o možnostech dotací pro Liberecký kraj. Cesta rozhodně měla význam,“ tvrdí Sepp.

Podruhé se v Bruselu s radním Příkaským účastnili Českého plesu. Kvůli narychlo plánované cestě byly vyšší i náklady. Sepp byl v cizině třikrát. Zavítal ještě do Irska, kde se prý dozvěděl, jak lze ušetřit při rekonstrukcích silnic. „Část nákladů na bezpečnostní prvky tam platí stavební firmy, jež zakázku dostanou,“ Mezi nejdražší cesty patřila výprava do města Ha Tihn ve Vietnamu. Stála skoro devadesát tisíc. Vedení kraje v čele s hejtmanem Eichlerem tu dojednávalo spolupráci s vietnamským partnerem.

„Spolupráce je naplánována například v těchto oblastech: školství, kultura, sport, turistika, investice, průmyslová výroba, doprava, energetika, zemědělství a životní prostředí,“ jmenuje krajský úřad jen obecný přínos cesty.

Jaké konkrétní výsledky tedy měla návštěva Vietnamu? „Například se uspořádala výstava vietnamské kultury v krajské knihovně. Existují nějaké projekty, které souvisí s výstavbou dálnice do Šanghaje a dalších věcí. Naši podnikatelé by mohli investovat ve Vietnamu do dálnic a doprovodných služeb, mohou tam dodávat technologii.“ » nabízejí,“ objasnil.

Eichler byl letos během olympiády v kanadském Vancouveru na služební cestě. „Na to nebudu odpovídat. Také se vás neptám, kam jedete na dovolenou,“ řekl.

Na poznámku, že je Vancouver vedený jako služební cesta, odpověděl: „Není to pravda, musíte číst lépe materiály, které dostáváte. Já jsem si cestu hradil sám. Jako služební cestu jsem to měl jen proto, že jsem tam jel nabrat zkušenosti kvůli pořádání evropské olympiády mládeže.“ Nicméně hejtmanovi během dovolené - služební cesty běžel plat a nebyl na úřadě.

Hejtman má i kvůli zahraničním cestám plný program. Žadatelé tak musí na oficiální schůzku s ním čekat dva až tři týdny.

Šéf kraje je například velmi často i v Bruselu. „Jsem stálým členem Výboru regionů, což se zatím ještě žádnému libereckému hejtmanovi nepodařilo. To je úžasný výsledek,“ vysvětloval Eichler časté návštěvy Belgie. Dotaz, že některé zahraniční cesty vedení kraje mohou působit tak, že si z úřadu politici udělali cestovní kancelář, hejtmana lehce pobouřil. „To je váš závěr. Ten byste neměla dělat jako novinářka.“

Nejvíce za výpravy do ciziny utratil radní Zdeněk Bursa. Přes sedmdesát tisíc. Většina cest podle něj má politický podtext. „Jde o to, otevřít dveře. Například ve Vietnamu je pro podnikatele velmi důležité, když má jeho region nebo stát nějakou politickou podporu. Tu jsme tam získali,“ vysvětlil Bursa. Vysvětlil i to, proč jsou cesty krajských politiků většinou poměrně levné. „Často vyrážíme na pozvání, kdy nám platí třeba ubytování,“ vysvětlil.

Bývalý hejtman Petr Skokan prý v drtivé většině jezdil do Polska nebo Německa. „Spolupráce se sousedy má smysl. Jsou blízko. Dá se jednat o cestovním ruchu, třeba přeshraničních cyklostezkách, spolupráci záchranářů, možnostech zaměstnání. Mám pocit, že v poslední době ovšem tyto vztahy na úrovni hejtmanství ochladly. Dalo by se toho dělat více. Ostatně - stěžuje si na to i polská strana,“ poznamenal Skokan.

Do zahraničí jezdil méně než jednou měsíčně. „Tři čtvrtiny cest, možná jen dvě třetiny, byly do Polska nebo do Německa, protože jsem považoval za důležité navázat se sousedy přátelský vztah a využít možnosti.

Myslíte si, že cesty politiků do zahraničí kraji něco přinášejí?

Pište na katerina.frouzova@mf dnes.cz

 

FAKTA Jak cestuje hejtman?

duben 2009 17.-26. 4. Vietnam, Ha Tinh, 29 785 Kč

květen 2009 5.-7. 5. Belgie, Lucemburk, 5 009 Kč 19. 5. Německo, Oderwitz, 200 Kč

září 2009 23. a 24. 9. Německo, Drážďany, 4 669 Kč + řidič 2 717 Kč

říjen 2010 5.- 8. 10. Belgie, Brusel, 6 285 Kč 30. a 31. 10. Německo, Drážďany, 833 Kč + řidič 728 Kč

listopad 2009 3. 11. Německo, Freiberg, 833 Kč 17.-22. 11. Izrael, 5 000 Kč

únor 2010 9.-11. 2. Belgie, Brusel, 0 Kč 11.-20. 2. Kanada, Vancouver, 0 Kč

březen 2010 3.-4. 3. Belgie, Brusel, 0 Kč 16.-19. 3. Francie, Štrasburk, 5 774 Kč

celkem: 12 cest, 58 388 Kč