Horáček (TOP 09): Studenti se zmanipulovat nenechali

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Postoj ČSSD k Volbám nanečisto? Pokud možno zakázat nebo zfalšovat...

Před týdnem měli středoškolští studenti šanci vyzkoušet si demokracii v praxi. Když ještě nemůžou hlasovat v řádných volbách, tak ať si to vyzkouší nanečisto ve studentských. Proč ne. Škola hrou. Jak velkou praktickou ukázkou demokracie tyto studentské volby budou, netušil ještě před měsícem nikdo, ani autoři projektu. Něco o výsledcích však už asi tušili v ČSSD, neboť rozjeli velice rychlou, údernou a účinnou kampaň proti konání těchto studentských voleb v aktuálním termínu. Nakonec se jim z pozice krajských samospráv podařilo dosáhnout alespoň toho, že Člověk v tísni (organizátor) souhlasil se zveřejněním výsledků studentských voleb až po volbách regulérních.

Ve Středočeském kraji, kde vládne rukou pevnou král Já První David Rath, nebylo prý dokonce ani třeba ředitelům škol cokoliv zakazovat. Sami z vlastní vůle pochopili, že je to projekt pro demokracii vysloveně škodlivý, a tak do něj prostě nešli. Musí to být radost, mít takové poddajné „poddané".

Budiž to pro ČSSD lekce z demokracie. Kdyby nechala studentské volby proběhnout bez povzdechnutí a nechala vše na studentech, určitě by nemusela v uplynulých dnech číst palcové titulky uniklých výsledků, které příznivcům TOP 09 určitě tak nevadí. Přeci jenom získat průměrně okolo 50 % hlasů, na libereckých školách dokonce až 55 %, nás nesmírně těší.

Je dobré vidět, jak demokracie v podání ČSSD vypadá a jak moc se liší od té staré známe KSČ. Pokud možno zakázat nebo zfalšovat. Aktuální příklady jsou na webu časopisu Reflex, kde je už několik týdnů anketa volebních preferencí čtenářů. Její výsledky jsou více než zajímavé. Poměrně vysoko je umístěna možnost volit stranu „Ježíš je Pán", která tak aktuálně získává 4 % čtenářů, z nichž někteří pravděpodobně přidělili své preference dané straně v recesistickém duchu. Bohužel pro ČSSD nechtěli čtenáři na webu Reflex.cz hlasovat ani z recese, takže měla ještě o víkendu preference někde kolem 2 %. V pondělí ráno z ničeho nic pak rovných 27 %. Podivil jsem se tomu nárůstu. Dostali to asi o víkendu příkazem, jako tomu bylo dříve v televizních debatách, řekl jsem si. A v úterý už čtu článek, že tu statistiku někdo zfalšoval a zaslal v průběhu víkendu 7000 hlasů z jednoho počítače. Proč burcovat sympatizanty od nedělního oběda, když to zvládne jeden chytrý člověk od počítače, že?

Má to pak nějakou cenu? Jakákoliv diskuze přestává být smysluplná, když začne jedna ze stran jednoduše lhát. Jestli měla levice u mládeže mizerné preference už předtím, tak svými současnými kroky dělá opravdu všechno pro to, aby tyto potenciální mladé voliče mobilizovala a naštvala je co nejvíc. Nakonec tak možná nestráví poslední květnový víkend někde na akci se svými vrstevníky, ale návštěvou volební místnosti. Gratulujeme a děkujeme ČSSD konečně za nějaký rozumný krok.

 

Mgr. Václav Horáček

 

lídr kandidátky TOP 09 v Libereckém kraji

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.