V Praze je nejoblíbenějším politickým lídrem Karel Schwarzenberg

Zdroj:  ČRo 1 - Radiožurnál

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Nejpopulárnějším politickým lídrem je v Praze předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Pro 41 procent lidí je právě on jedním z hlavních důvodů, proč volit stranu, kterou vede. Vyplývá to z bleskového průzkumu SC&C pro Český rozhlas. Nejmíň příznivý dojem dělá na voliče naopak předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podrobnosti k průzkumu, který předchází další z předvolebních debat Radiožurnálu má Václava Vařeková.

 

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který je v Praze i lídrem kandidátky své strany, dosáhl v hlavním městě svého nejlepšího výsledku ze všech krajů. Pozitivně ho vnímá 41 procent voličů, negativně 21. Přeskočil tak i lídra Věcí veřejných Radka Johna, ten dosud sbíral nejvíc pozitivních bodů, v Praze je druhý.

 

Jana HAMANOVÁ, vedoucí výzkumu SC&C

V současné době u Karla Schwarzenberga vidíme, že tedy ten jeho poměr 41 pozitivních ku 21 negativním bodům je číslo, ke kterému se Radek John nikdy ani příliš nepřiblížil, protože jeho maxima se pohybují kolem 37 procent.

 

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka

Dodává vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová. Politikem, který podle voličů nejvíc kazí jejich vztah ke straně, kterou zastupuje, je předseda ČSSD Jiří Paroubek. Pozitivně ho vnímá 12 procent voličů, negativně 62.

 

Jana HAMANOVÁ, vedoucí výzkumu SC&C

Dá se to srovnat se ziskem v Libereckém kraji, tam dosáhl jakoby spíše maxima teda těch negací, a to bylo 60 procent. Takže Praha to ještě trošičku jakoby přeskočila.

 

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka

Pozitivní i negativní hodnocení se pak v Praze vyrovnávají volebnímu lídrovi ODS Petru Nečasovi.

 

Jana HAMANOVÁ, vedoucí výzkumu SC&C

Tady v té Praze zase je to dáno tím, že ODS přeci jen tady opravdu vyhrává v tom volebním modelu a voliči ODS evidentně svého volebního lídra podporují.

 

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka

Šéfa komunistů Vojtěcha Filipa v Praze hodnotí kladně 10 procent voličů, 43 negativně. Václava Vařeková, Radiožurnál.

 

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

A do studia přišel komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. Dobrý den.

 

Petr NOVÁČEK, komentátor Českého rozhlasu

Hezký den.

 

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Petře, slyšeli jsme, že v Praze je nejlíp vnímaným politickým lídrem Karel Schwarzenberg. Je podle vás pro TOP 09 alespoň v hlavním městě tou zárukou volebního úspěchu?

 

Petr NOVÁČEK, komentátor Českého rozhlasu

No, tak jistě je podstatnou složkou dobrých, ba skvělých šancí TOP 09 v hlavním městě. To určitě. Ale jinak jsou to i jiné okolnosti. Praha, ta je převážně pravicová a vždycky byla. Občanští demokraté právě proto v Praze docílovali rekordních výsledků. A když se, Veroniko, podíváme na pár dílčích údajů, nebojte se, vidím, že jste se zakabonila, já jich neuvedu mnoho, tak když se podíváme na to, že podle toho našeho průzkumu by dnes v Praze občanští demokraté dostali 24,5 procenta hlasů a TOP 09 21,5, tak prostým sečtením dojdeme k 46 procentům a při posledních volbách do sněmovny v roce 2006 získala ODS v Praze 48,32. To byl mimochodem mimořádně skvělý rekordní výsledek ODS, ale něco z toho je vidět, že to je nejen Karel Schwarzenberg, ale že to je i to, že TOP 09 odčerpala občanským demokratům významnou část jejich příznivců. Mimochodem 33 procent těch, kteří volili v roce 2006 ODS, přešlo právě v Praze k TOP 09.

 

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Poměrně kolísavá je pozice Věcí veřejných. Myslíte si, že i před nedávný poměrně rychlý vzestup strany, kterou vede Radek John, se můžou voliči nakonec odvrátit k těm zavedeným politickým stranám?

 

Petr NOVÁČEK, komentátor Českého rozhlasu

Říkáte to skvěle, ano, kolísavá. Když stejné agentury SC&C a STEM konaly výzkum pro Českou televizi, pro speciál Otázek Václava Moravce, to bylo na samém konci dubna, tak Věcem veřejným naměřily 16 procent preferencí. Ten průzkum pro nás, který se konal před několika málo dny, uvádí údaj 13,5 procentního bodu. Chtěl bych tady naznačit něco z kuchyně, tam je určitý malinký rozdíl mezi tím, co naměřila SC&C a co naměřil STEM. A to 13,5 procenta je vážený průměr a můžeme ho brát jako průměr, protože obě ty agentury nijak významně nerozešly. Svědčilo by to, ano, Veroniko, jak jste říkala, o tom, že ten elektorát Věcí veřejných, tedy to voličské zázemí se jakoby nasytilo a teď možná, možná z něho začíná opět ubývat. Ono to bylo takové našlehané společenství lidí, kteří přišli ze všech možných stran a jaksi názorových proudů a takovýmto uskupením se stává, že v těch, v tom bezprostředním období před samotnými volbami se jim nemusí podařit celou, celý ten houf, který je nejednotný, celý ten houf voličů dovést až k těm volebním urnám.

 

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Myslí si komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. Díky, že jste přišel do studia, přeji hezký den.

 

Petr NOVÁČEK, komentátor Českého rozhlasu

Přišel jsem rád, děkuju, přeju hezký den.

 

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Další z předvolebních diskusí tentokrát z Prahy vám nabídne Radiožurnál dnes krátce po 17. hodině.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.