U osobností Libereckého kraje zatím vítězí Schwarzenberg

Zdroj: Mladá fronta DNES/Kateřina Frouzová

TOP 09 podporuje nejvíce osobností Libereckého kraje. MF DNES jich oslovila padesát. Většina chce v poslaneckých volbách na konci května dát hlas pravici.

LIBERECKÝ KRAJ Pro dvě největší strany Libereckého kraje ČSSD a ODS může být anketa mezi padesáti osobnostmi Libereckého kraje zklamáním. Pro ČSSD je jasně rozhodnutý jeden volič, pro ODS dva.

Celkem MF DNES v kraji oslovila během několikaminulých dnech padesátku lidí různých profesí. Dostali otázku, koho budou volit a proč. Nejsympatičtější je jim TOP 09. Většinou argumentují tím, že chtějí zabránit zadlužování státu.

Hodně lidí ještě váhá. A tady má šanci ODS zlepšit výsledek, protože dotázaní uváděli velmi často TOP 09 a ODS jako strany, mezi nimiž se rozhodují. Ale zlepšit svůj výsledek mohou i další strany, jelikož dvacet lidí zveřejnilo, že si vyberou pravicovou, malou nebo středovou stranu.

Strach z dluhů rozhodoval

„Nebudu volit velké strany, myslím, že měly dost času se zkompromitovat a toho svrchovaně využily. Je na čase dostat do politiky nějaké nové tváře,“myslí si Pavel Harvánek, režisér a liberecký zastupitel. Podobně jako on uvažovala i řada dalších. Například bojovnice proti těžbě uranu v Podještědí Danuše Jadrná nechce volit ODS, jelikož podporuje těžbu a hlas nedá ani ČSSD kvůli zadlužování. „Volit budu pravici. Důvod je jednoznačný - nemůžu přece jako zodpovědný člověk volit strany, které chtějí zadlužit moje děti. Kvůli tomu, žemi teď odpustí třicetikorunový poplatek, ale za pár let dovedou zemi do neřešitelných problémů,“ vysvětluje fotbalista Slovanu Liberec Jan Nezmar.

Někteří odborníci se domnívají, že volby mohou rozhodnout mladí lidé - přesněji rozhodne to, zda k urnám přijdou. I proto se je pořadatel festivalu Benátská noc Pavel Mikez snaží vyburcovat. „Na internetových stránkách festivalu jsme uspořádali Benátské volby. Chceme vyburcovat mladé, aby k volbám šli a zabránili vítězství levice.“

Kromě toho, že TOP 09 by si vybrali čtyři lidé, mají šanci získat ty nerozhodnuté. Dalších osm osobností totiž TOP 09 uvedlo mezi stranami, které možná budou volit. „To je krásné. Vážně to tak dopadlo?“ ptá se lídr TOP 09 Václav Horáček. „Lidé si asi začali uvědomovat situaci a vidí riziko, že bychom mohli dopadnout jako Řecko,“ dodává. Podle něj jsou voliči zklamaní, „Dvacet let hlasovali pro dvě nejsilnější strany. Vidí, kam jsme za tu dobu došli. A začínají si uvědomovat, že budoucnost je důležitá.“

Ani ODS v podstatě nedopadla tak špatně. Občanští demokraté sice mají v anketě jen dva rozhodnuté hlasy, ale k tomu mohou získat ještě dalších šest nerozhodnutých voličů. „Výsledek ovlivnil výběr osobností, je pravda, že nám TOP 09 část voličů odebrala, alespoň že zůstali u pravice a neodešli k levici,“ tvrdí poslanec Zdeněk Mach, jednička ODS. Upozornil, že pokud tu pravice nevyhraje, bude vládu sestavovat ČSSD a Jiří Paroubek. „A že sociální demokracie dopadla tak, jak dopadla? To mne nepřekvapuje, ale těší,“ říká.

Právě ČSSD v anketě propadla. Mezi osobnosti má jen jeden hlas a k tomu stranu nikdo nejmenoval mezi těmi, z nichž se bude rozhodovat. A do třetice. Oslovení lidé ani neříkali, že by chtěli hodit do urny hlas levici. „Anketa je jedna věc a volby druhá. Tyto signály ale nepodceňuji,“ odpovídá lídr ČSSD Pavel Ploc. Podle něj mohlo hlasování ovlivnit, že ČSSD volí lidé v sociální nouzi, senioři a zaměstnanci. „TOP 09 je novou stranou se zkušenými harcovníky a jejich zakladatel měl podíl na výši státního deficitu. A nyní pan Kalousek hovoří o nebezpečí dluhů?“ diví se Ploc a upozorňuje, že na sociálních výdajích by stát šetřit neměl, protože je lidé potřebují. Zdůraznil, že si přeje, aby k volbám přišlo co nejvíce lidí.

„Nejsem překvapený z výsledku. Liberecký kraj rebeluje,“ reaguje na anketu turnovský politolog Jan Kubáček. Jmenuje přitom několik příčin. „Lidé v kraji se bojí zadlužování. Region je totiž založený na menších podnicích, řada místních obyvatel je aktivních a něco tvoří. Mají hodně práce a věří na šetření. Na tyto lidi doléhá styl politiky a výše dluhů.“

Kromě toho jsou podle Kubáčka Liberečané pragmatičtí. „Mají bohaté zkušenosti s politikou. Volili obě velké strany, levici i pravici, zkoušeli i malé strany. Výsledek mohly ovlivnit i zkušenosti s krajem, který neřeší nezaměstnanost a sociální služby, ale věnuje se v podstatě jen poplatkům ve zdravotnictví. Navíc se kraj uzavřel a méně komunikuje s ostatnímu subjekty, mezi něž patří obce, různé organizace a spousta dalších,“ vysvětluje Kubáček.

Poslední průzkum přisuzuje vítězství ČSSD

Již dříve navíc politolog upozorňoval, že malé příhraniční kraje mnohem častěji volí alternativní menší strany. To se týká i Liberecka. Úspěch TOP 09 přičítá i osobnosti jejich lídra Horáčka. „Mluví dobře a má dvacetiletou praxi jako starosta Železného Brodu, což je navíc město, jež se potýká s obtížemi s nezaměstnaností,“ odpověděl Kubáček.

Výsledky mezi osobnostmi nekopírují předvolební průzkumy. V Libereckém kraji proběhly již dva. V prvním, který si nechala zpracovat Česká televize letos na konci února, vyhrála ODS (24 % hlasů). Druhé místo obsadila ČSSD, kterou by volilo 23%dotázaných. TOP 09měla na třetím místě 14,5 % hlasů a čtvrtá KSČM 12 %. Přes pět procent získali Věci veřejné a Zemanovci.

Další průzkum předvoleních preferencí si nechal v kraji udělat v dubnu Český rozhlas. ODS (22 %) a ČSSD (25 %) si místa v čele tabulky vyměnily. Třetí pozici udržela TOP 09 a zvýšila zisk na 16 %. Věci veřejné by volilo 11,5%respondentů. Pětiprocentní hranici překročili i komunisté a Strana zelených. V regionu si strany rozdělují osm mandátů. Vadí vám agresivita kampaně? Je to problém i Libereckého kraje?

Pište na katerina.frouzova@mfdnes.cz

Oskar Mužíček Okresní hospodářská komora Jablonec

Vyberu si podle programu

Půjdu k volbám a určitě budu volit jednu z pravicových stran. Rozhodnu se podle jejich programu a zkušeností.

Měli jsme v komoře lídry na návštěvě, takže s nimi mám i osobní zkušenost, a i to, jak na mne působili, rozhodne. Pozvali jsme je, aby měli podnikatelé možnost udělat si o straně obrázek a případně položit politikům otázku, která je třeba trápí.

 

Milena Jelínková ředitelka Jizerské o.p.s.

Nejsem úplně rozhodnutá, ale volím pravici

Musím se přiznat, že ještě nejsem rozhodnutá, nechávám to na poslední chvíli. Jsem pravicový volič a stranu si vyberu podle její historie a toho, zda se dokážu zotožnit s jejím všeobecným názorem a s tím, kam směřuje.

 

Jan Nouza vědec, Liberec

Je třeba naučit se šetřit

K volbám určitě půjdu a budu volit TOP 09, věřím tomu, že v současné době je potřeba se naučit znovu šetřit a nakládat s veřejnými penězi.

 

Pavel Mikez pořadatel festivalu Benátská noc

Burcuji mladé, aby šli volit

Já budu volit určitě pravici. Jen ještě nevím koho, zda ODS, TOP 09 nebo Věci veřejné. Politika mi není lhostejná, i na internetových stránkách Benátské noci jsme uspořádali takzvané benátské volby. Chceme vyburcovat mladé, aby k volbám šli a zabránili vítězství levice v čele s Jiřím Paroubkem.

 

Simona Jašová předsedkyně Dětí Země

Vždy jsem volila pravici, ani letošek není výjimkou

K volbám půjdu jako pokaždé a mé rozhodnutí bude na té pravé straně, jako tomu bylo vždycky.

 

Jaroslav Zámečník jednatel Euroregionu Nisa

ODS potřebuje očistu

Zvažuji dát hlas opět Občanské demokratické straně. Očista uvnitř ODS, kterou chystá Petr Nečas, je velmi potřebná. Ovšem moje sympatie má strana Věci veřejné, protože podporuje myšlenky přímé volby starostů, hejtmanů a prezidenta.

 

Martin Zítek primář novorozeneckého oddělení Liberec

Budu volit pravici

Určitě k volbám půjdu a budu volit pravici, už mám vybránu i stranu, ale to si nechám pro sebe, to je moje soukromá věc.

 

Jan Sedlák kastelán hradu Grabštejna

Jen aby se nezvýšily dluhy

Důležité je, aby se nezvyšovaly dluhy, což pokládám za hazard. Nepatrně ještě váhám mezi KDU a TOP 09, i když už mám asi jasno. Je mi sympatický Roman Kumpošt, je to osobnost a dělá na mě dojem slušného člověka, který je na svém místě. Stejně tak ale pokládám za slušného člověka i pana Nečase.

 

Roman Karpaš nakladatel, Liberec

Program je slohové cvičení

Mám jasno. Věděl jsem, že chci volit pravici, zároveň nechci ODS, a tak mi zbyla jen jedna strana. Nemá cenu studovat programy jednotlivých stran, to jsou jen slohová cvičení. S osobnostmi to je také těžké: vždycky se objeví někdo, kdo by mohl být nějak zajímavý a přínosný, ale politika ho nakonec semele.

 

Nikola Sudová akrobatická lyžařka Jablonec

Vybírám si mezi třemi pravicovými stranami

Pokud půjdu k volbám, což ještě nevím, protože si nejsem jistá, zda budu v tu dobu v Jablonci nad Nisou, pak by to byla určitě pravice, buď ODS, Top 09, nebo Věci veřejné, to se ještě rozhodnu.

 

Milan Šubrt odborový předák

Volím práva zaměstnanců

Jsem odborář, proto nebudu volit toho, kdo omezí práva zaměstnanců, a tedy omezí zákoník práce. A kdo říká, že zavede po volbách výpověď bez uvedení důvodu. Což je vlastně zánik sociálního státu. Když pak někdo ve firmě řekne, že chce navýšit mzdu, zaměstnavatel tři vyhodí a ostatní sklopí hlavu.

 

Vlastimil Reitspes důchodce, Liberec

Budu volit Paroubka

K volbám samozřejmě půjdu, chodím vždycky. Už jsem se asi rozhodl. Vybíral jsem podle toho, o kom si myslím, že pomůže důchodcům. Budu volit Paroubka a sociální demokracii. Koho bych rozhodně nevolil, to je Topolánek a ODS. Už nikdy víc, strašně uškodili nám, důchodcům.

 

Radim Kousal architekt, Liberec

Pravici nebo ekologii

K volbám půjdu a vypadá to, že budu volit pravici nebo ekologii, někoho, kdo bude rozumně hospodařit.

 

Tomáš Tomsa spolumajitel společnosti Tomovy parky, Turnov

Zelení bojují proti R35

Volit určitě půjdu. Bude to Strana zelených, protože jako jediná bojuje proti budování R 35 Českým rájem a nejsou to jen plané sliby. Sociální demokraté před krajskými volbami slibovali, že budou proti, a teď ji naopak prosazují.

 

Jaroslav Sedlák sportovní novinář Liberec

Asi si hodím korunou

K volbám určitě půjdu, ale ještě jsem se nerozhodl, koho budu volit. Mám dva favority - a to je ODS či TOP 09. Zřejmě si mezi nimi hodím korunou.

 

Dalibor Dědek majitel firmy Jablotron

Vadí mi agresivní kampaň

Určitě půjdu volit a musím přiznat, že tentokrát byl výběr těžký. S největší pravděpodobností budu volit TOP 09, i když ani s touto stranou nejsem stoprocentně ztotožněn. ČSSD a ODS volit nebudu, protože mi vadí agresivní kampaň. Místo toho, aby řekli, co udělají, jaký mají program, očerňují konkurenci.

 

Jan Randáček ředitel Oblastní galerie Liberec

Uvažuji o menší straně

Zatím nevím, koho budu volit. Uvažuju o tom, že by to možná mohla být i nějaká z menších stran. Důležitý je pro mě program, zajímá mě, jak se která partaj staví k ochraně památek a k památkové péči. Podle osobností si strany nevybírám, i když člověk se samozřejmě nevyhne tomu, aby je nějak nevnímal.

 

Oldřich Bezděčík, farář československé církve husitské, Turnov

Jako farář výběr strany neprozradím

Nemám problém zveřejnit toho, koho budu volit, ale jako člen náboženské obce a její představitel to nebudu prozrazovat. Nebylo by korektní, abych tím ovlivňoval ostatní členy v naší obce.

 

Roman Havlík ředitel pivovaru Svijany

Jsem ekonom, proto volím pravici

Budu volit pravici. Slučuje se to s mým ekonomickým vnímáním i vzděláním. Preferuju to, abych se staral sám o sebe. Nechci, aby mi někdo říkal, jak vysoké daně mám platit, a někdo je prohospodařil. O straně ještě nejsem rozhodnutý, pravice se nám tady v kraji drobí a tříští. Jednotlivé programy začnu studovat až před volbami.

 

David Nejedlo ředitel Zoologické zahrady v Liberci

Stoprocentně jasno ještě nemám

K volbám určitě půjdu, i když rozhodnutý, koho budu volit, ještě stoprocentně nejsem, stále ještě sleduju politické dění, ale bude to určitě strana ze středu doprava.

 

Jan Prostředník archeolog muzea Českého ráje

Mým favoritem je TOP 09

Vzhledem ke mé výchově a původu jsem pravičák, takže budu volit pravici a mým favoritem je TOP 09, kde mě přesvědčila hlavně osobnost pana knížete Schwarzenberga.

 

Naďa Hetešová ředitelka jabloneckých kin

Vybírám si podle osobností

Nejsem úplně rozhodnutá, komu dám hlas, ale s ohledem na budoucnost země to bude někdo zprava. Při výběru strany dbám na to, jaký má program, i na to, jaké v ní jsou osobnosti. Pokud má nějaká strana vynikající program, ale v jejím čele stojí někdo, s kým se neztotožním, pak se poohlédnu jinde.

 

Zdeněk Pelda ředitel Výchovného ústavu v Chrastavě

Váhal jsem, ale asi zůstanu u knížete

K volbám určitě půjdu, nedovolil bych si nejít, váhal jsem mezi Věcmi veřejnými a TOP 09, ale zůstanu asi u knížete, tahle varianta je z toho výběru asi nejlepší. A potěšilo mě, že mám myšlení stejné jako studenti.

 

František Včelák stanice pro handicapovaná zvířata, Libštát

Strany jen slibují

K volbám půjdu, měl by jít každý. Neúčast může nahrát straně, kterou by tam člověk viděl nerad. Zatím nevím, koho. Aby se člověk mohl rozhodnout, je třeba mít jasno. Ale v tom, co se kolem děje, je to těžké, není jasné, o co komu jde. Většina stran zůstala jen u pozitivních slibů. Nejspíš nebudu volit levici.

 

René Mašín náčelník Horské služby Jizerské hory

Váhám mezi ODS a TOP 09

Volit chodím pravidelně, nikdy jsem nevynechal a nestane se tak ani nyní. Budu volit pravicovou stranu. Jsem již téměř rozhodnutý, i když stále váhám mezi ODS a TOP 09. Konečné rozhodnutí udělám až podle osobností, které budou mít na kandidátkách.

 

Alois Čvančara ředitel Severočeského muzea Liberec

Hlavní je program politických stran

Neřeknu, koho budu volit, protože to ještě úplně přesně nevím. Rozhoduju se nyní mezi dvěma politickými stranami. Určitě ale budu volit pravici, protože vítězství levice ve volbách bych si nepřál. Když už se rozhoduju, je pro mne hlavní volební program té které strany.

 

Milan Bumba provozovatel automuzea, Vratislavice

Nerad bych skončil jako v Řecku

Přiznám se, že ještě váhám, budu ale volit pravici. Rozhoduji se mezi dvěma stranami, jednou velkou a jednou malou. To, co slibuje levice, jsou totálně nereálné věci. Ve stylu všechno vám dáme. Nerad bych skončil jako někde v Řecku, bojím se dalšího zadlužování.

 

Luboš Příhoda básník, spisovatel, překladatel, Liberec

Vadí mi, že nemohu volit osobnosti z různých stran

K volbám určitě půjdu, ale koho budu volit, je moje soukromá věc. Mně na současném volebním systému vadí nejvíc to, že nemohu volit osobnosti z vybrané části jednotlivých kandidátek.

 

Dagmar Helšusová zakladatelka Veletrhu dětské knihy v Liberci

Zvažuji tři strany

Zvažuju tři strany: lidovce s Evropskými demokraty, Stranu zelených a ODS. A to přesto, že ODS jsem nikdy nevolila. Nelíbí se mi však, co dělá levice. Vážně se obávám vítězství sociální demokracie a nechci, abychom dopadli jako v Řecku. O tom, komu dám hlas, se budu rozhodovat také podle předvolebních průzkumů a podle osobností, kterým mohu důvěřovat.

 

Jiří Chmelař hrázný jablonecké přehrady Mšeno

Zatím hledám dobrou, patrně menší stranu

Ještě nejsem rozhodnutý a budu se o tom radit i s rodinou. Mohu vám jen říci, že nebudu volit komunisty, ČSSD ani ODS. Ze zbylých kandidátek si vyberu patrně nějakou menší stranu.

 

Šimon Pikous fotograf, Liberec

Vybral jsem si TOP 09, je to jediná pravice u nás

Budu volit TOP 09, protože jsem byl vždycky pravicově zaměřený a teď se mi zdá, podle toho co říkají, že to je jediná pravice u nás.

 

Jiří Rulc ředitel Městské policie v Jablonci

Volit půjdu určitě

K volbám půjdu určitě, ale koho a podle čeho se budu rozhodovat, si nechám pro sebe. Důvod je jednoduchý. Profesionální etika. Nechci, aby mě někdo podezíral, že má politická orientace může jakkoli ovlivnit rozhodování a práci Městské policie v Jablonci nad Nisou.

 

Jan Nezmar fotbalista Slovanu Liberec

Nechci zadlužování

Mám v plánu jít k volbám, je to důležité. Volit budu rozhodně pravici, i když ještě nejsem rozhodnutý, jakou stranu. Důvod je jednoznačný - nemůžu přece jako zodpovědný člověk volit strany, které chtějí zadlužit moje děti. Kvůli tomu, že mi teď odpustí třicetikorunový poplatek, ale za pár let dovedou zemi do neřešitelných problémů.

 

Petr Bíma grafik, podnikatel Peklo u Raspenavy

I prázdný lístek je signál

Volit určitě půjdu, ale koho, to si nechám pro sebe. Už teď jsou předvolební nálady velmi vyostřené a nechtěl bych k tomu více přispívat.

Zastávám názor, že stěžovat si na politickou situaci by měl jenom ten, kdo se voleb účastní, byť by tam měl hodit pouze prázdný lístek. I to může být určitý signál naším politikům.

 

Andrea Koucká kastelánka Valdštejna (na mateřské)

Vím určitě, komu svůj hlas nedám

Volit půjdu, chodím volit vždycky. Zatím ale nemám jasno koho. Čekám na přehled, který vyjde v novinách, podle toho se rozhodnu. Vím ale určitě, koho volit nebudu. Nechci se k tomu vyjadřovat, podle mě je to soukromá věc.

 

Zuzana Petrželová podnikatelka

Nelíbí se mi populismus, je to urážka všech

Myslím, že vím, koho budu volit, je ale možné, že se ještě rozhodnu na poslední chvíli. Rozhodně nebudu volit ČSSD. Nelíbí se mi jejich výrazy. Jejich názory mi přijdou populistické a v podstatě je to urážka všech. Taky jsem podnikatel a myslím si, že jejich postoje nás malé podnikatele úplně deptají.

 

Lukáš Dobrovolný student, Zdislava

Mám jasno. TOP 09 nebo Věci veřejné

Volit půjdu, myslím, že už v tom mám jasno. Rozhodoval jsem se podle volebních programů. Také jsem se tím zabýval v rámci školy. Budu volit buď TOP 09, nebo Věci veřejné.

 

Pavel Harvánek režisér, liberecký zastupitel

Velkou stranu? Ne

V žádném případě nebudu volit velké strany, myslím, že měli dost času se zkompromitovat a toho času svrchovaně využily. Je na čase dostat do politiky nějaké nové tváře.

 

Jiří Buček architekt z ateliéru SIAL

Každý zodpovídá za sebe

K volbám jsem chodil vždy a ani letos neudělám výjimku. Budu volit stranu na pravé straně spektra. Vždy jsem byl pravicového smýšlení. Sociálních států jsme si užili dost. Každý máme zodpovědnost především za sebe. Velké přerozdělování mi nikdy nebylo a ani nebude blízké.

 

Miroslav Randák Filmový klub Liberec

Svou vítěznou stranu hledám na internetu

Určitě půjdu k volbám, zatím ale ještě nejsem rozhodnutý. V neděli jsem začal projíždět jednotlivé weby strany a pročítat jejich programy a to, co všechno slibují. Jasno mám jen v tom, že nebudu volit levici. Viděl bych to od středu doprava.

 

Jan Mocek vedoucí CHKO Český ráj

Chci důchodovou reformu a nižší deficit státu

Volit půjdu, protože chci změnit některé věci. Konkrétně chci, aby se nezvyšoval rozpočtový deficit státu a konečně začala důchodová reforma. A aby se začalo myslet v dlouhodobé perspektivě.

Koho budu volit, to je moje tajemství. Po volbách chci spolupracovat s více spolky, které budou ochotny udělat něco pro Český ráj.

 

Miroslav Šimonek bojovník proti obnovení těžby na Tlustci

Podnikám, proto volím znovu ODS

Já to netajím. Jsem dlouhodobým voličem ODS a budu ji jako podnikatel volit znovu.

 

Jaromír Schubert podnikatel, Jablonec

Pravice odmítá dluhy

Budu volit pravici, neboť odmítá zadlužování státu a rozdávání štědrých dávek lidem, kteří se o sebe odmítají postarat sami. Tento přístup k životu se mi nelíbí a může vést k degradaci národa.

 

Jaroslav Jaroušek ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou

Rozhodoval i styl kampaně

Už jsem rozhodnutý a každopádně se chystám k volbám, jako vždy. Nechci zveřejnit, koho jsem vybral, ale mohu říci, že jsem pravicovým voličem. Rozhodoval jsem se podle volebního programu politických stran a podle stylu jejich kampaně.

 

Ludvík Řičář ředitel Lesů ČR v Liberci

Stabilita a rozvoj Česka

Určitě půjdu volit, chodím pravidelně. Jsem již i rozhodnutý, ale nechci jmenovat žádnou konkrétní stranu především s ohledem na to, že jsem státním úředníkem. Letos pro mne byla nejdůležitějším kritériem výběru ekonomická a politická stabilita a rozvoj Česka.

 

Miloš Kadlec kastelán zámku Sychrov

Myslím i na svou profesi

Letos poprvé volit nebudu, protože v čase voleb budu zrovna v Řecku. Ale teoreticky, pokud bych byl tady, volil bych pravici. Když vybírám, kdo dostane můj hlas, zkoumám jeho volební program. Nejen obecně, ale i z mého profesního hlediska. Samozřejmě, pokud má strana osobnosti, kterým důvěřuji, je to také důležité.

 

Marie Žemličková důchodkyně Chrastava

Nezáleží na straně, ale na slušnosti

Ještě nevím, jestli půjdu volit, protože i když jsem chodila pokaždé, nakonec si to tam nahoře udělali, jak se jim hodilo. Myslím, že zklamali spoustu lidí, ale ti se to bojí říct. Naučili se mlčet, tak mlčí dál a čekají, jak to dopadne. Na tom, jaká strana vyhraje, tolik nezáleží, hlavní je, aby to byli slušní lidé.

 

Richard Piskor kuchař, Liberec

Vláda potřebuje změnu

Ve vládě je potřeba změna, protože je tam bordel. Ještě nejsem úplně rozhodnutý, ale určitě to bude pravice.

Teď je krize, velká nezaměstnanost, ale věřím, že to vláda dá znovu do kupy, aby měl každý práci a lidé byli spokojení. Strana, která to dokáže, je ODS.

 

Stanislav Řezáč lyžař

Řeším program a osobnosti stran

K volbám půjdu asi určitě, ale ještě jsem neřešil, jakou stranu si vyberu. Nechávám to na poslední chvíli. Rozhodovat se budu v první řadě podle nabízeného programu a pak také podle osobností, které budou na kandidátkách politických stran.

 

Vladimíra Jakouběová ředitelka muzea

Dávám hlas úsporám

Rozhodně budu volit pravici, myslím, že levicová politika vede jen k dalšímu zadlužování státu, a nerada bych, abychom dopadli jako v Řecku. Navíc by to odnesly naše děti. Konkrétní stranu neprozradím, ale bude to taková, která má v programu úsporná opatření. Jen mi vadí, že se musí dát hlas celé straně a ne jednotlivým osobnostem: všude bych totiž pár lidí, kteří jsou reprezentanty slušné politiky, našla.

 

FAKTA

Výsledky ankety

Obecné preference

levice               0 hlasů

střed nebo pravice   2 hlasy

pravice nebo ekologie  1 hlas

pravice              14 hlasů

malá strana          3 hlasy

nezveřejnili volbu   11 hlasů

nejdou k volbám        1 hlas

 

Hlasy pro konkrétní strany

ČSSD                   1 hlas

KSČM                 0 hlasů

Zemanovci            0 hlasů

KDU-ČSL              0 hlasů

Zelení                 1 hlas

Věci veřejné         0 hlasů

TOP 09               4 hlasy

ODS                  2 hlasy

TOP 09 nebo ODS      2 hlasy

TOP 09 nebo Zemanovci  1 hlas

KDU-ČSL nebo TOP 09    1 hlas

KDU-ČSL x zelení x ODS 1 hlas

ODS x TOP 09 x VV    2 hlasy

TOP 09 x VV          2 hlasy

ODS x VV               1 hlas

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.