Volit TOP09 s podporou Starostů bylo důležité, víc než si myslíte…

Zdroj: ceska-media.cz/Veronika Vendlová

Byl to adrenalin. Do Tyršova domu, kde TOP 09 a Starostové sledovali výsledky voleb, jsem vyrážela hodně nervózní. Poměrně hodně nervózní jsem byla i několik posledních dnů před volbami a vůbec jsem se neodvážila odhadnout, jak by volby mohly dopadnout.

Věřila jsem na vyšší voličskou účast (nepotvrdilo se) a na to, že volit půjdou mladí (a neklidní). Přála jsem více úspěch Zeleným, než Věcem veřejným, či Zemanovcům. Po téměř ročním maratonu jsem ale už chtěla, aby konečně přišel den a hodina „zúčtování“.

Přála jsem si, aby byla předvolební kampaň TOP 09 s podporou Starostů tou nejlepší (pozitivní, chytrá, férová a graficky čitá). A myslím si, že (nejen) díky LAVMI, takovou opravdu byla. Opatrně jsem si říkala, že by bylo příjemné, alespoň jednou v politice zažít týmový úspěch.

První odhady po uzavření volebních místností, jsem zaznamenala v autě cestou do Prahy a od té chvíle už jsem se nedokázala příliš soustředit. Atmosféra v Tyršově domě byla neuvěřitelná a radost se stupňovala s každým dalším sečteným hlasem. Cítila jsem spravedlivý pocit zadostiučinění za práci, která vlastně není ani moc vidět.

Ani ve snu by mě nenapadlo, že dojde k takovým politickým veletočům. Že TOPka zvítězí v Praze, že přeskočí v Libereckém kraji ČSSD, že dojde k takovému masivnímu „kroužkování“ na kandidátkách, že se poslanci/kyněmi stanou ti, kdo to nečekají a nestanou jimi ti, kdo to suverénně čekají…

Když jsem se v červnu 2009 rozhodovala, zda dál ve „Starostech“ a ano či ne s TOP 09, věděla jsem, že to je rozhodnutí nevratné. Za téměř rok spolupráce se všemi, o nichž včera prakticky nepadla zmínka, ale i s těmi, kdo po právu a zaslouženě stáli v záři reflektorů, jsem jen jedenkrát přemýšlela o tom, zda „to“ dám anebo je čas „to“ zabalit. Pochybovat je lidské a vnitřní síla občas překvapí.

Ani jednou jsem ale svého rozhodnutí nelitovala. To proto, že jsem mohla spolupracovat s naprostými profesionály/kami a že se toho stihla poměrně dost naučit.

Od včerejšího dne má Starostovské hnutí 9 poslanců a poslankyň nominovaných naším hnutím z celkových 41 mandátů TOP09. V nové Sněmovně vznikne stejnojmenný klub, jako již exitující Senátní, tedy „TOP 09 a Starostové“ /TOPSTAR/:-).

 

Zvolení poslanci a poslankyně za hnutí Starostové a nezávislí jsou tito lidé:

 

Liberecký kraj:

Václav Horáček, starosta města Železný Brod

Jan Farský, starosta města Semily

 

Královéhradecký kraj:

Josef Cogan, starosta města Nová Paka

 

Středočeský kraj:

Jiří Besser, starosta města Beroun

Luděk Jeništa, starosta města Vlašim

 

Zlínský kraj:

Petr Gazdík, starosta obce Suchá Loz, předseda hnutí

 

Alena Hanáková, starostka města Vizovice

 

Hlavní město Praha:

Stanislav Polčák, místopředseda hnutí, advokát a pedagog

 

Moravskoslezský kraj:

Ludmila Bubeníková, starostka obce Velká Polom

 

Vyjednáváním za Starosty a nezávislé byl od počátku spolupráce pověřen Petr Gazdík spolu s Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem a změna financování samospráv zůstává starostovskou prioritou. Před námi jsou další volby – senátní a komunální. Maraton nekončí a čeká nás víc práce, než si myslíte.

 

Děkuji všem, kdo nás volili, všemožně podporovali a pomáhali.

Děkuji všem konkrétním lidem, kteří byli, jsou a budou kolem mne, při mě, za mnou, přede mnou, nade mnou a vedle mě. Nejvíc ze všeho rodině a partnerovi, neb při mě stojí v dobrém i zlém.

Děkuji za e-maily, smsky a telefonáty před i po volbách.

Děkuji za preferenční hlasy, kterých jsem ve Středních Čechách dostala přesně 2 245, což oproti mnou odhadovaným cca 20 hlasům, vůbec není málo.

Děkuji za kritiku, které také nebylo málo.

 

To nejtěžší – NEZKLAMAT ty, kdož nás zvolili – je nyní před námi.

 

Veronika Vendlová

 

Publikováno s laskavým souhlasem autorky.Zveřejněno na serveru blog.aktualne.centrum.cz/blogy/veronika-vendlova.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.