Zlomil si nohy. A vyhrál volby

Zdroj: Mladá fronta DNES/Jaroslav Hoření

O autorovi| Radka Wallerová, s přispěním regionálních redakcí

Starosta Semil Jan Farský překvapivě postoupil do Sněmovny. A to kandidoval až z posledního místa a kvůli úrazu na lyžích se kampaně účastnil jen jako tvář z plakátu.

SEMILY Ve vypůjčeném invalidním vozíku, na který se dočasně dostal po úrazu na lyžích, se semilský starosta Jan Farský v sobotu dozvěděl, že postoupil z posledního, sedmnáctého místa kandidátky TOP 09 na první, a tedy do Poslanecké sněmovny.

„Vůbec jsem s tím nepočítal. Když mě kamarádka psala, že na preferenční hlasy jsem byl chvíli druhý, chvíli třetí a že jsem ve Sněmovně, tak jsem ji odepisoval, že to je úplná hloupost, že já mám jinou matematiku a že se tam dostat nemohu,“ popisuje první reakci brzy jedenatřicetiletý starosta. „V klidu jsem si seděl ve vozíku na zahradě na sluníčku a s kamarádkou jsme probírali podzimní komunální volby v Semilech. Co by se jak mělo měnit. Najednou mi začali chodit SMS a volat lidé a gratulovat. Nečekal jsem to, nepřipravil jsem se na takovou variantu.“Na kandidátku do Sněmovny se nechal přemluvit již loni před neuskutečněnými volbami. Posledním místem však chtěl pouze podpořit své přátele z čela volební listiny.

Sám se předvolební kampaně aktivně nijak neúčastnil. Ani by to nebylo možné. 16. března se na dovolené ve Francii střetl na lyžích s tyčovým sněžným dělem. A to jednoznačně vyhrálo. Farský střet odnesl mimo jiné tříštivou zlomeninou obou stehenních kostí. Ještě čtyři týdny mu lékaři povolí pohyb pouze na vozíku, do konce září pak o francouzských holích. K tomu rehabilitace a zřejmě i lázně. „Ani nevím, kdy se Sněmovna poprvé sejde. Ani moc nesleduji zprávy, protože mám rozečtené krásné knížky, které si ještě chci dočíst. Až zavelí, že se má jet do Sněmovny, tak se tam nechám na vozíku převézt,“ uvažuje Farský. Na první schůzi nechce chybět kvůli sestavování vlády.

Alespoň do podzimu bude Farský zvládat i úřad starosty. A i potom uvažuje o obou křeslech. Poslaneckém i starostenském. „Volby nejde dopředu předvídat, a jestli budu po komunálních volbách starostou, není otázka na mě, ale na voliče. Nicméně bych chtěl zůstat ve vedení města. Cítím, že Semily nedokážu opustit, že těch nápadů na zlepšení mám pořád velmi mnoho,“ říká potlučený starosta.

Jeho úraz ukázal, že město může celkem dobře fungovat i bez svého nejvyššího šéfa. „Já jsem stále žil s pocitem nenahraditelnosti. Že vše musím vědět, do všeho šťourat. A najednou se ukázalo, že v těch lidech je hrozně moc a že to dokáží dělat možná ještě lépe, než když jim do toho mluvím,“ uvedl Farský s potěšením. I proto věří, že by mohl zůstat ve vedení města, aniž by byl každý den na radnici.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.