Liberecký kraj na poplatky u lékaře má, ale ne na dlouho

Zdroj: denik.cz/Zuzana Minstrová

Liberecký kraj - Takzvané regulační poplatky za recepty a lékařskou péči, které Liberecký kraj platí za pacienty ve svých krajských zařízeních, bude hradit lidem dál. A to i přesto, že peníze na ně nemá.

Krajští zastupitelé totiž na svém zasedání odhlasovali, že přidají na proplácení zdravotnických poplatků dalších 10 milionů. Tato suma ovšem stejně do konce roku stačit nebude. Vládnoucí sociální demokraté tak zřejmě předpokládají, že se po poslaneckých volbách ujmou kormidla ve vládě, a že potom poplatky ve zdravotnictví zruší příslušnou novelou zákona plně.

Navýšení balíku peněz, v němž je tak nyní na tento rokcelkem 20 milionů, ale kritizují opoziční zastupitelé.

Raději na živelné pohromy

„Myslíme si, že by se oněch 10 milionů korun raději mělo přesunout do krizového fondu kraje. Tam je nyní jen 1 milion, a to je na nápravu případných živelných katastrof směšná částka,“ řekl starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Určitě by pro lidi bylo lepší mít větší rezervu pro případ větrných smrští nebo povodní v krizovém fondu, a současně oželet 30 korun za návštěvu lékaře,“ doplnil.

K tomu se přidal bývalý liberecký primátor Jiří Drda (Starostové pro Liberecký kraj). Podotkl, že jeden milion v stačí tak, pokud by přišla nějaká pohroma, maximálně na nákup lopat.

Výdaje v milionech

Regulační poplatky přišly vloni Liberecký kraj na 22 milionů. Nejčastěji lidé chtěli proplatit poplatky v lékárnách a za pobyt v nemocnici.„Poplatky považuji za největší sprosťárnu. Celý život platím zdravotní pojištění, tak bych měla mít nárok na bezplatnou péči. Nejvíc mne uráží placení za recept a za pobyt v nemocnici,“ řekla seniorka Alena Petříková.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.