Parlamentní volby se blíží. A hlavy padají

Zdroj: Českolipský deník/ZUZANA MINSTROVÁ

Liberec – Všechno je relativní. Deváté místo na kandidátce, které vypadá v předvolebním klání jako zcela marné, může najednou zahrozit.

Michal Vereščák, nyní osmička na kandidátce ČSSD, neboť pořadí se po odstoupení Polmy o jednu příčku posunulo nahoru, svou masívní kampaní vzbudil obavy u krajského vedení strany. Včera jej z kandidátky do poslaneckých voleb krajské vedení vyškrtlo.

„Je to neskutečná podpásovka. Ano, sbíral jsem pro sebe preferenční hlasy, vylepoval plakáty, rozeslal tisícovkám lidí dopis, v němž jsem je žádal o podporu, o to, aby mne na kandidátce zakroužkovali. Ale úzkostně jsem dbal na to, abych přitom nepoškodil sociální demokracii,“ prohlásil zdrcený Michal Vereščák s tím, že svou kampaň s pomocí stovek dobrovolníků připravoval bezmála rok. Vyšla jej na 300 tisíc korun, ale většinu z těchto peněz zaplatili drobní dárci.

Podle krajského předsedy ČSSD a europoslance Roberta Duška porušil však vnitrostranická pravidla, když vedl vlastní kampaň. Navíc Vereščáka otevřeně podpořili starosta Chrastavy Michael Canov, zástupce TOP 09 i liberecký primátor Jiří Kittner (ODS). Podle Roberta Duška tak hrozilo, že by se z Michala Vereščáka mohl stát ve sněmovně, kdyby se tam dostal, další přeběhlík směrem k pravici.

Osmadvacetiletý ekonom Michal Vereščák, který pracuje na libereckém magistrátu, takové nařčení odmítá. „V sociální demokracii jsem přes čtyři roky. Vlastní kampaň jsem dělal proto, že jsem z lidí cítil, že chtějí změnu,“ poznamenal.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.