Na opravy mostů si Liberecký kraj půjčí od Komerční banky

Zdroj: Financninoviny.cz

Liberec 3. června (ČTK) - Liberecký kraj si půjčí od Komerční banky půl miliardy korun na rekonstrukci zničených mostů. Už v roce 2006 banka poskytla 750 milionů na rekonstrukce krajských silnic II. a III. tříd, poslední peníze kraj vyčerpal letos na jaře. Půlmiliardový úvěr bude kraj splácet deset let a navíc zaplatí bezmála 63 milionů korun. Nabídky předložili čtyři uchazeči, ta od Komerční banky byla ale nejvýhodnější, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp. Přijetí úvěru a smlouvu musí podle něj ještě schválit zastupitelstvo.

Záměr půjčit si na opravy mostů schválili zastupitelé už loni v květnu, přestože zejména opoziční Starostové pro Liberecký kraj upozorňovali na nebezpečí dalšího zadlužování v době hospodářské krize. "My nejsme proti opravám mostů ani proti úvěru, nejprve by měl ale kraj hledat úspory ve svém rozpočtu a teprve pak se zadlužovat," zopakoval dnes ČTK své námitky předseda klubu starostů Martin Půta. Liberecký kraj dluží bezmála miliardu a Půta se obává, že kvůli splácení dluhů nebudou v příštím volebním období peníze na investice.

Podle Seppa jsou ale opravy mostů nutné. Třetina ze 664 mostů na silnicích druhých a třetích tříd, které má kraj ve správě, je ve velmi špatném až havarijním stavu. Některým z nich hrozí uzavření. "Na rekonstrukci 219 mostů, které jsou v nejhorším stavu, bychom potřebovali 750 milionů korun, to si ale nemůžeme dovolit," řekl Sepp. Proto bylo podle něj vybráno 53 mostů, které jsou v nejhorším stavu a díky úvěru by se měly v příštích třech letech dočkat kompletní opravy. "Jejich stav se zhoršuje takovým tempem, že pokud budeme ještě vyčkávat, zaplatíme navíc trojnásobek toho, co nás budou stát úroky úvěru," dodal náměstek hejtmana.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.