Nový poslanec: Jsem důkazem, že kampaň není potřeba

Zdroj: aktualne.cz

Starosta Semil Jan Farský (30) se do sněmovny vyhoupl z posledního místa kandidátky

Semily - Z posledního místa kandidátky TOP 09 jej voliči vytáhli až do sněmovny. Starosta Semil Jan Farský (30) ale poslancem být nechtěl.

Nakonec však mandát přijme s tím, že se pokusí prosadit unikátní semilský protikorupční model na státní úroveň.

„To, co jsme v Semilech odzkoušeli, že to jde," reagoval na otázku, co bude chtít jako poslanec prosazovat. „Tedy zavést jednoduchý systém, aby se v Česku přestalo korumpovat. Nevidím překážku v tom, aby ten náš semilský systém byl v upravené verzi aplikován u dálnic až přes poslední zakázky."

V rozhovoru pro Aktuálně.cz dva dny po zveřejnění výsledků voleb rozebírá důvody, proč vůbec kandidoval, ale i to, že tento mladý právník už má s prací ve sněmovně zkušenosti.

ZDE najdete druhý díl rozhovoru o tom, jak nový poslanec zatočil s korupcí

Semilská rezervace

A.cz: Proč jste kandidoval zrovna za stranu TOP 09?

Původně jsem vůbec nechtěl kandidovat, ale starosta vedlejšího města Železný Brod Václav Horáček, mě požádal, jestli bych ho podpořil tím, že se nechám napsat s ním na kandidátku. Tak jsem souhlasil, ale dal jsem si podmínku, že budu poslední. To bylo loni v červnu, když se dávala kandidátky dohromady.

A.cz: Vy jste tedy neměl ani žádnou kampaň?

Jsem důkazem, že není potřeba žádná kampaň. Dva měsíce před volbami jsem ležel na lůžku, nikde jsem se neukázal, v médiích jsem nevystupoval, neposílal jsem žádné tiskové zprávy, a přesto tam jsem. Billboard mám jediný v Semilech na svém domě, kde jsem se starostou Horáčkem.

A.cz: Proč tedy jdete do sněmovny, když jste původně nechtěl?

Je to asi idealismus. Viděl jsem dostatek hajzlů na to, abych si řekl, že je potřeba ten systém provětrat, to mi daly ty 4 roky v komunální politice. Vím, že můžu ze Semil udělat rezervaci, ve které se na radnici nekrade, a myslím, že se nám to už povedlo. A že jsou tu zakázky o čtvrtinu levnější, než kolik je standardní cena jinde. Je skvělé, že to tu funguje, ale když mám šanci to prosadit výš, tak to chci zkusit. Třeba mě semelou, ale musím to zkusit...

A.cz: Jaké jste měl pocity, když jste zjistil, že jste se z posledního místa dostal na první a stal se poslancem?

Nevěřil jsem, že to je možné. Doteď s tím nejsem vyrovnaný. Ani radost se nedostavila, protože to nebyla moje meta. V této fázi mi to spíš přineslo komplikace.

A.cz: Jak dlouho vám trvalo rozhodování, zda ten mandát přijmete?

Probral jsem to se širší rodinou, přítelkyně je rezolutně proti. Poradil jsem se se skupinou Volby pro město, za kterou jsem starosta, oslovil jsem pár známých a všichni se shodli, že tam nemůžu nejít. Podle jejich názoru mě lidi volili proto, že jsem jiný, že jsem dokázal, že to jde bez korupce, tak je nemůžu zklamat a nejít to dokázat i výš.

A.cz: Jak si tedy vysvětlujete, že jste se z posledního místa vyhoupl na první?

Myslím, že řada lidí mě volila hlavně proto, že jsem mladý.

A.cz: Budete dál starostou?

Do komunálních voleb určitě. Musím to stíhat. Díky mému zranění jsem zrušil všechny své dovolené, takže mám 5 týdnů k dobru. Do října to jde myslím zvládnout a podle toho vytuším, v jakém rozsahu můžu dál zůstat na městě. Jisté je, že po komunálních volbách nemohu zůstat na pozici plnohodnotného starosty, to bych musel něco flákat. Ale rád bych zůstal ve vedení města, i kdyby to mělo být jen na den v týdnu.

Když uvidím, že se podaří prosazovat ty protikorupční opatření ve sněmovně, tak mám důvod tam setrvat. Myslím, že během 14 dnů budu schopný se do sněmovny dostavit.

Práce pro Jahna

A.cz: V době, kdy jste tedy vstupoval na kandidátku jste si ani nepřipouštěl, že byste se mohl stát poslancem?

O tom jsem neuvažoval ještě ani tento pátek večer, ani v sobotu dopoledne. Mě baví práce pro Semily. Ve sněmovně jsem chvíli pracoval a přišlo mi, že je to tisíce schůzek, kde je těžko vidět výsledek. To v Semilech je to vidět, pod rukama se to město mění a je to nádherný pocit. Baví mě to. Plánoval jsem si, že když volič dá, tak bych ještě jedno období tady absolvoval. Zároveň jsem ale chtěl, aby bylo poslední, protože za 8 let na manažerské funkci se člověk vydá. Nevím, co bych potom dělal, ale jsem uvolněný z funkce ve Škodovce, kde jsem předtím pracoval.

A.cz: Na jakém postu jste ve Škodovce působil?

Martin Jahn, který ji tehdy vedl, měl skupinu pro styk s veřejnými institucemi, takže jsem vyjednával s ministerstvy, vládou, sněmovnou&...

A.cz: Takže jste byl lobbyista, jak jste se k tomu dostal?

Na stáži ve sněmovně jsem potkal člověka, který se mi po 4 letech ozval, že shání do týmu tehdejšího místopředsedy vlády Martina Jahna právníka. Vyhověl jsem kritériím, takže jsem rok a čtvrt dělal pro něj. Když potřeboval prosadit ve sněmovně zákon, tak jsem ho prosazoval. Lobbyista to zní jako zločinec. Ale my jsme nikdy nenesli peníze, na poslance jsme hrnuli jen naše nadšení a přesvědčení... Nemusel jsem nikdy prosazovat nic, čemu bych nevěřil. Například s panem Melčákem byla radost si zajít na snídani.

A.cz: Co se vám podařilo tehdy prosadit?

Například zákon o osobním bankrotu, o veřejných institucích, transformace Akademie věd. Měli jsme prosazovat změny v zákoníku práce, ale nebyli jsme ve všem úspěšní. Často byla obava, aby poslanci ten vládní návrh zákona nezničili. Takže moje práce byla uhlídat je, aby z toho neudělali paskvil.

Proti medvědovi až do krve

A.cz: Co byste teď ve sněmovně chtěl prosazovat, když budete na druhé straně?

To, co jsme v Semilech odzkoušeli, že to jde. Tedy zavést jednoduchý systém, aby se v Česku přestalo korumpovat. Do toho bych moc rád šel, protože v tom se ztrácí desítky miliard ročně. Jeden z nejlepších receptů na krizi je nekrást. Nevidím překážku v tom, aby ten náš semilský systém byl v upravené verzi aplikován u dálnic až přes poslední zakázky.

Mohlo by jít o zavedení jednoduché internetové aplikace s formulářem, kde si firma předvolí jaké zakázky, kde a v jakém termínu ho zajímají, a bude mu chodit avízo na zakázku. Stát na tom ušetří.

 

A.cz: Je podle vás starosta dobrou kvalifikací pro práci poslance, jak budete rozhodovat o armádě, zdravotnictví,...?

Bylo by špatně, kdyby celá sněmovna byla složena ze starostů. Je problém, aby se nesnažili získat jen pro to své město. Určitě teď část lidí očekává, že když jsem poslancem, tak teď pošlu pár milionů pro fotbalisty, támhle pár dalších na nové oddělení nemocnice. Hromada politiků si z toho platila voliče. Ale já proti tomu budu tvrdě bojovat, do poslední krve.

A.cz: Kudy má podle vás vést silnice R35, která vzbuzovala ve vašem regionu tolik vášní?

Severní variantou, tedy Českým rájem. Ale ne dálnice, nýbrž silnice se stoupacími pruhy. Zároveň se mohou udělat obchvaty vesnic, které tou dopravou trpí.

Drapnout šanci

A.cz: Jak vnímáte Věci veřejné, které se také hodně profilovali alespoň v programu bojem s korupcí?

Pro mě je to zcela nečitelná strana. Ta strana stála v kampani jen na jednom člověku známém z televize. Přišlo mi například děsivé, že měli její členové podepisovat pakt soudržnosti. Pokud fungují tímto způsobem, tak nemusíme ve sněmovně platit těch 24 poslanců, a nechť tam sedí jeden s cedulkou 24 a hlasuje za jeden plat, pokud se u nich nikdo nemůže odklonit v názoru pod pohrůžkou pokut.

A.cz: Čím jsou pro vás neprůhlední?

Zvláštním financování kampaně. To, že se kritizovalo propojení byznysu s politikou, tak že už to není ani propojení, ale čistý byznys. To jsem nemohl v novinách přehlédnout, a to je obava, kterou mám.

A.cz: Navzdory tomu, umíte si představit, že byste s nimi jednal o své protikorupční semilské metodě?

Určitě. Stejně jako s lidmi z ODS. Petr Nečas je podle mě záchrana pro tuto stranu na poslední chvíli. Je to člověk, který nežije z toho, kdo mu kdy poslal procenta a pozval ho na luxusní dovolenou. Tam je podle mě šance. A je potřeba ji drapnout hned ten první rok.

 

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.