Brod určitě neopustím, říká Václav Horáček

Zdroj: Jablonecký deník/JAN VRABEC

Václav Horáček je už šestnáct let starostou Železného Brodu, teď má namířeno do poslanecké sněmovny. V Brodě chce ale působit dál, alespoň jako zastupitel.

Železný Brod - LídrTOP09 v Libereckém kraji Václav Horáček nakonec získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů a poslanecký mandát ho neminul.

 

Jaká byla vaše první reakce, když jste se dozvěděl, že jste se dostal do sněmovny?

Především jsem si to jako lídr odpracoval na zhruba dvaadvaceti mítincích. Ale samozřejmě jsem z toho měl velkou radost. To, že jste jednička na kandidátce, totiž ještě neznamená, že automaticky postoupíte do poslanecké sněmovny. Jsem rád, žeTOP 09 s podporou Starostů měla v Libereckém kraji tolik procent, a že jsme se hned dva starostové dostali do sněmovny.

 

Mluvil jste o tom, že ani lídr kandidátky se do sněmovny nemusí dostat, což se při letošních volbách potvrdilo. Vás, jako lídra, nakonec v preferenčních hlasech přeskočil starosta Semil Jan Farský, který byl až na sedmnáctém místě kandidátky. Jak tohle vnímáte?

My jsme samozřejmě s Honzou kamarádi a často se vídáme. Zapříčinilo to podlemě několik aspektů. Trochu se upravil zákon, mohli se kroužkovat až čtyři lidé a podle mých informací poslední čtyři z kandidátky měli poměrně hodně hlasů. Hlavně mladí lidé zaškrtávají odspoda. Honza Farský je navíc oblíbený starosta na Semilsku a Semilsko je větší než Železnobrodsko, takže takové překvapení to není. Mnozí také vědí, že Honza se v průběhu kampaně těžce zranil a celé období, co jsme jezdili po mítincích, prožil v nemocnici, takže je to pro něj satisfakce.

 

Jak jste při volbách reagoval na první zveřejněné odhady výsledků? Překvapily vás?

Těm prvním procentům, zveřejněným hned po uzavření volebních místností, tedy poměru nejsilnějších stran dvacet ku dvaceti ku sedmnácti jsem nevěřil. Odhadům jsem totiž nevěřil po celou dobu kampaně a jak je vidět, tak skutečně nevyšly. Ale když se v průběžných výsledcích v Libereckém kraji začalo objevovat pokaždé kolem devatenácti procent proTOP 09, měl jsem z toho velkou radost.

 

Co říká na tento úspěch vaše rodina?

Mám už tři dospělé kluky. Jeden minulý týden maturoval, takže jsme měli úspěšný týden oba dva. V rodiněmám zázemí, tam problém nebyl. A než jsem šel na kandidátku do poslanecké sněmovny, tak jsem to napřed zkonzultoval s manželkou. Rodinné zázemí je proměvelmi důležité.

 

Obyvatele Železného Brodu určitě bude zajímat, jak skloubíte funkci starosty s prací poslance...

Komunální volby už jsou za dveřmi, takže do té doby určitě budu vědět, jak to v parlamentu chodí, a jak je to náročné časově. Brod bych ale určitě neopustil a rozhodně chci být alespoň v zastupitelstvu.

 

Bude vás tedy mrzet, když už v Železném Brodě nebudete starostou?

Mě by mrzelo, kdyby na to lidé pohlíželi tak, že někam utíkám. Ale lidé, se kterými už jsem měl možnost mluvit, si myslí, že jim budu moct být nápomocen i z jiného postu. A samozřejmě budu nápomocen i v zastupitelstvu, pakliže se tam dostanu.

 

Co budete jako poslanec prosazovat?

Především jsme se jako Starostové už před volbami dohodli, a držíme to i teď, že je pro nás důležité rozpočtové určení daní. To je oblast, kde bychom chtěli trochu uzavřít pomyslné nůžky, kde je velký rozdíl mezi malými a velkými obcemi. Pro nejmenší obce je to doslova likvidační. Rozpočtové určení daně budu podporovat v každém případě. Ze své profese jsem učitel, zároveň jsem dlouho trénoval mládež v kopané, takže moje parketa je v oblasti školství, tělovýchovy a vzdělanosti. A tammámejeden z největších dluhů, především ve výchovných momentech. Pakliže učitelky v mateřských školách s dětmi dobře začnou, ale na základních a středních školách na to paknemáme čas, odráží se to na celé společnosti.

 

Dojíždění do Prahy vám vadit nebude?

Zaplaťpánbůh, že nejsem ze Zlína (smích).

 

Kde berete energii pro práci?

Nebydlím přímo v Brodě, ale kousek od něj, v rodinném domku. Oddychnu si určitě v rodinném kruhu. Ktomu mámvnuka a vnučku, a navíc jsem předseda sportovního klubu v naší dědině. Máme tam dva kurty, kde dělám správce. Pro někoho je to možná zátěž, ale já si tam oddychnu. Navíc si občas zahraju tenis, samozřejmě na velmi amatérské úrovni (úsměv). Audio rozhovor s novým poslancem a kompletní zpravodajství z voleb do parlamentu 2010 najdete na jablonecky.denik.cz

 

Mgr. Václav Horáček

- narozen 17. srpna 1956 v Hořicích v Podkrkonoší

- starosta Železného Brodu

- ženatý, tři synové

- vystudoval Pedagogickou fakultu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.