Strážníci testují elektroskútr. Nahradí kola?

Zdroj: Jablonecký deník/JAN VRABEC

Desenští strážníci si vyzkoušeli elektrický skútr, který by jim už brzy mohl sloužit pro obhlídky města a okolí. Ekologický motocykl by měl být alternativou jízdních kol, která nejsou vhodná do každého terénu.

Desná – Strážníci v Desné budou možná při službě využívat elektroskútr. Už týden ho testují v běžném provozu. Bezhlučný ekologický motocykl by měl nahradit jízdní kola, která mají v horském terénu řadu nevýhod.

„Je to o tom, že když je hlídka na kole a někdo zavolá, že se něco stalo na druhé straně města, je složité se tam rychle dostat. Naši strážníci navíc působí i v Kořenově a Albrechticích a vzhledem ke zdejší kopcovitosti jsou kola využitelná prakticky jen po městě,“ řekl Deníku starosta Desné Marek Pieter.

Po zhodnocení zkušebního testování bude město zvažovat, jestli strážníkům elektroskútr pořídí. Vyšel by zhruba na devadesát tisíc korun. Další možností je, že by si město elektroskútr zapůjčilo a platilo za pronájem pětadvacet tisíc korun ročně. „Preferujeme ale spíš koupi než zapůjčení,“ podotkl starosta. Podle něj by byla koupě elektroskútru mimo jiné i dalším krokem města v rámci enviromentální výchovy.

Sami strážníci zatím hodnotí elektroskútr poněkud rozporuplně. „Nevýhodou je například krátký dojezd. Byli jsme s ním schopni ujet maximálně kolem čtyřiceti kilometrů. Pak se vybije a musí dát na nabíječku,“ říká velitel desenských strážníků Miroslav Erlebach.

Výhodou je podle něj například to, že skútr téměř není slyšet. „Jízda po neupravených cestách je tvrdší, celkově je to asi vhodnější spíš do města. Ve stoupáních jede pomaleji. Pořád je ale mnohem lepší než kolo,“ říká velitel desenských strážníků.

V případě kladného rozhodnutí pořídí město Desná strážníkům elektroskútr ještě letos.

„Kola vyřazovat nebudeme, zůstanou strážníkům k dispozici. Naše představa je taková, že městští policisté by využívali buď skútr nebo kola, podle toho, co bude zrovna vhodnější,“ uzavřel Marek Pieter.

ELEKTRICKÝ SKÚTR b max. rychlost 80 km/h b dojezd až 85 km b výkon motoru 4 kW b hmotnost 130 kg b doba nabíjení 4 hod. při 230 V

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.