V Trojzemí brání spor o trať její modernizaci
Zdroj: ct24.cz
Liberec - Ministerstvo zahraničí, polské velvyslanectví a možná i vlády obou zemí se musí sejít k jednání kvůli třem kilometrům kolejí v Trojzemí. Polsko totiž nechce opravit svůj úsek trati, zatímco česká strana už do ní investovala sto milionů korun. Opravě brání také spor o půl století starou smlouvu o užívání tratě. Zanedbaný tříkilometrový úsek železniční trati u polské Bogatyně se stává mezinárodním problémem. Je součástí česko-německé trati, která spojuje Liberec a Žitavu a Varnsdorf.
Léta neudržovaným úsekem jezdí vlaky z bezpečnostních důvodů maximálně třicetikilometrovou rychlostí. Navíc hrozí, že už nebudou jezdit vůbec.
"Pokud se na té trati neudělájí nějaké minimální opravné práce, tak by to mohlo opravdu nastat," uvedla vedoucí libereckého krajského odboru dopravy Stanislava Jakešová.
Podle mezistátní smlouvy z roku 1964 se má Polsko o trať starat. Česko přitom za užívání trati platí. Jednání s polskou stranou teď ale váznou. Podle starosty Hrádku nad Nisou Martina Půty bychom se měli zajímat, kam se peníze dostaly. V úseku mezi Hrádkem a Žitavou utraceny nebyly. "Vzhledem k tomu, že na polské straně nemáme partnera k jednání, tak jsme oslovili i velvyslanectví Polské republiky, aby nám pomohlo," řekl radní Libereckého kraje pro dopravu Martin Sepp (ČSSD).
Polské dráhy odhadly rekonstrukci trati na osmdesát milionů korun. Není ale pro ně prioritou. Česko a Německo řešily podobný problém už s váznoucí stavbou silnice Trojzemím. Nakonec na ni daly Polsku celkově čtyři sta milionů korun. Platit opravu železniční trati Liberecký kraj ale odmítá. Zlepšení se na trati Trojzemím dočkají cestující od prosince. Nový dopravce na ni nasadí moderní vlaky, které i po českých kolejích mohou jezdit až stokilometrovou rychlostí. Přes Polsko se bude v lepším případě jenom popojíždět.