Krkovička zdarma přilákala davy

Zdroj: Mladá fronta DNES/Jaroslav Hoření

Jednání o rozvoji Lomnice mělo úspěch. Tolik lidí se v parku sešlo naposledy před 65 lety

Pivo, kola, káva, tlačenka a krkovička - vše zdarma.

Hezké počasí, stín parku a pozvánky do každé schránky. Tak vypadá jednoduchý recept pro přilákání obyvatel města na setkání s vedením radnice a zástupci firem, které hlavně díky dotacím z Evropské unie mění tvář Lomnice nad Popelkou.

Do parku za dočasným sídlem městského úřadu, jehož radnice je v rekonstrukci, přicházím spolu se starostou Vladimírem Mastníkem. Každý neseme z úřadu dvě židle, protože zájem o dění (nebo občerstvení) je alespoň ze strany důchodců velký.

Přicházejí ale i mladší a obklopené jsou nejen stánky s občerstvením, ale i s plány a technikou od projektu Čistá Jizera, rekonstrukce a výstavby nových kanalizací v Lomnici a dalších čtyřech městech Pojizeří.

„V tomto parku za bývalou školou se naposledy takové množství sešlo před šedesáti pěti lety, kdy tu byli mučeni a zabíjeni Němci a jejich spolupracovníci,“ uvedl na začátek Hyde Parku starosta. Lomničané vedení města nemučili, ale po osmělení ne všechny dotazy, a už vůbec ne komentáře nebyly radnici či investorům příjemné.

Kvůlimnožství rozkopaných ulic a projíždějící těžké technice si lidé hodně stěžovali na Čistou Jizeru. Maminka dětí s ekzémem se zřejmě po právu rozhořčila nad tím, že již po deset dnů musí odtáčet kolem 200 litrů vody.

„Deset dnů nám teče hnůj. Už jsme zaplatili tisíce za opravy pračky a dalších spotřebičů. Kdo nám to zaplatí?“ tázala se Vodohospodářského sdružení Turnov. Nikdo.

Podle Milana Hejduka, předsedy Rady VHS Turnov na to bohužel nemají takto postižení lidé nárok. „Jde o extrémně zastaralé vodovodní potrubí. Kde to jde, tam ho měníme. Kde nestačí peníze, tam za své děláme alespoň nová napojení z řadu k objektům, aby se do nově rekonstruovaných povrchů nemuselo zanedlouho kopat. Na to máme ze zákona nárok,“ uvedl v odpovědi Hejduk.

Nejvíce však obyvatelům Lomnicka schází supermarket. Alespoň podle ohlasů na příslib zástupce Penny Marketu. „Mám si letos koupit brambory na uskladnění, nebo si je koupím u vás,“ zeptal se starosta Mastník. „Pokud je chcete konzumovat ještě letos, tak si je uskladněte. Ale až budou klíčit, tak si je už koupíte u nás,“ odpověděl zástupce supermarketu, který by tak měl být do roka otevřen.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.