Jablonec postaví jadernou elektrárnu

Zdroj: Blesk

JABLONEC/LIBEREC – Výrazně levnější teplo i elektřinu než dnes si chtějí opatřit Jablonec i Liberec. Jak? Jednoduše postaví jadernou elektrárnu a teplárnu v Jablonci! Jablonečtí už dokonce hledají, kde by ji postavili.

Jablonec pracuje na projektu jaderné elektrárny velké jako půl pokoje. „Malá jaderná elektrárna o výkonu 50 megawattů by dokázala zásobovat teplem a elektřinou 150 tisíc lidí. Stačila by Jablonci a Liberci,“ uvedl pro idnes.cz starosta města Petr Tulpa.

„Spotřeba elektřiny roste a v roce 2030 jí budeme mít nedostatek. Řešením je energie z jádra,“ věří jaderným reaktorům ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy Aleš John.

Cena takové jaderné minielektrárny by se mohla pohybovat v řádu půl miliardy korun. To je prý méně, než kolik by stály třeba geotermální vrty nebo přívod tepla z polské elektrárny Turów.

„Peníze bychom sehnali z rozpočtu státu, města a většinového vlastníka teplárny,“ řekl starosta. Elektrárna by pracovala 20 až 30 let a pak by se musela vyměnit. Malé reaktory mají údajně minimální nároky na údržbu a nemusí se měnit palivo. „V ideálním případě může začít pracovat v roce 2023. Osobně to ale čekám později,“ dodal starosta.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.