Kraj přestal platit regulační poplatky za pacienty
Zdroj: Krkonošský deník
Za pacienty hradil kraj poplatky od loňského února ve třech zdravotnických zařízeních
Liberecký kraj – Včera přestal kraj hradit regulační poplatky za pacienty v krajských nemocnicích a jejich lékárnách. Změna se obešla bez větších problémů, nemocnice a lékárny už s předstihem v minulém týdnu letáky informovaly pacienty o změně. V Liberci a Frýdlantu přijdou o práci tři pracovnice, které loni kvůli nutné administrativě přijali z úřadu práce.
Na odstupném to bude stát kolem 300 tisíc korun, řekl ČTK lékařský náměstek Krajské nemocnice Liberec Martin Zítek. Liberecký kraj hradil poplatky za pacienty od loňského 1. února ve třech zdravotnických zařízeních, která vlastní. Na úhradu měli nárok pacienti v nemocnicích v Liberci a České Lípě a v Léčebně respiračních nemocí ve Cvikově na Českolipsku. Poplatky hradil kraj také v lékárnách krajských nemocnic a od loňského dubna měli na úhradu nárok i pacienti, kteří si léky kupovali v nemocniční lékárně ve Frýdlantu, která rovněž patří liberecké nemocnici.
Kraj dosud na poplatcích vyplatil 31 milionů korun, další zhruba čtyři miliony bude muset přidat za květen a červen.
V Liberci i České Lípě včera nezaznamenali kvůli zrušení úhrady větší problémy, v lékárnách ale bylo méně lidí, než v minulých týdnech. „Ještě se ale občas najde někdo, kdo změnu nezaznamenal a domáhá se úhrady poplatků,“ poznamenal mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. Dodal, že změna výrazně zvýšila nápor v nemocniční lékárně v závěru minulého týdne. „Pacienti chtěli zřejmě využít poslední možnosti, jak vyzvednout léky a nehradit poplatky,“ dodal Pokorný. Podobně to podle mluvčí Alexandry Kittnerové vypadalo i v lékárnách liberecké nemocnice. Zrušení úhrady poplatků krajem kritizovali hlavně starší pacienti, kteří si přišli vyzvednout své léky do nemocniční lékárny. „Připadá mi dost nehorázné platit třicet korun za to, že slečna v lékárně vytáhne ze šuplíku krabičku léků a na recept dá štempla,“ řekl ČTK starší muž. Jiný dodal, že pro něj jako důchodce není snadné zaplatit, jen kvůli tomu, že bere pět léků, navíc v lékárně 150 korun. „Kdyby to bylo 30 korun za recept, tak to ještě uznám, ale za každou položku mi to připadá jako zlodějina,“ dodal rozhořčený pacient. Úhradu poplatků prosadila ČSSD po loňských vítězných krajských volbách,odzačátku ji ale kritizovali opoziční ODS a Starostové pro Liberecký kraj. Předseda klubu starostů Martin Půta je přesvědčen o tom, že úhrada poplatků krajem byla nezákonná. „Budeme chtít přesně vyčíslit, kolik to obyvatele kraje stálo a předpokládáme, že z toho vedení kraje vyvodí politickou odpovědnost,“ řekl včera ČTK Půta. Otázku poplatků chce projednat dnes na krajském zastupitelstvu.
Podle opozice byla úhrada poplatků za pacienty v krajských nemocnicích nespravedlivá a diskriminační vůči obyvatelům Jablonecka a Semilska, kde krajská zdravotnická zařízení nejsou, a lidé tam poplatky hradit museli.
Podobný názor má i Evropská komise, která upozornila kraje na to, že úhrada poplatků jen v některých zařízeních může být formou nedovolené podpory. To byl hlavní důvod, proč se kraj rozhodl úhradu zrušit. „Na to, abychom hradili poplatky ve všech lékárnách a zdravotnických zařízeních v kraji, peníze v rozpočtu nemáme,“ řekl již dříve ČTK krajský radní pro Zdravotnictví Pavel Novák(ČSSD).
„Budeme chtít přesně vyčíslit, kolik to obyvatele kraje stálo.“
Martin Půta, Starostové pro Liberecký kraj