Začne konečně kraj dělat to co má?

V době nedávné jsem v několika zpravodajských relacích viděl v TV primáře traumatologie MUDr. Richarda Lukáše, jak se smutkem a únavou v hlase sděluje národu, že po letech zbožných přání a příprav by se měl s konečnou platností vyřešit problém, který ho léta trápí z lékařského hlediska, problém rychlého a bezpečného transportu vrtulníky. Pan primář věří a doufá, že se podaří nejen prosadit, ale najít i prostředky nato, aby se v areálu nemocnice, nejlépe na střeše chirurgie nebo budovy blízké postavil heliport s výtahem přímo do budovy. Pronikavě by se zkrátil čas, který pacientům odtikává, zvýšil komfort obsluhy, odstranilo překládání, „přepichování“ a odstranily další transportní šoky vážně zraněných. Je to nejen v zájmu zachování života (každá vteřina je vzácná), ale i snížení rizik a nákladů transportu. Pokud k tomu nedojde, traumacentrum nedostane za 2 roky novou akreditaci a tím de facto skončí. Vrtulníky budou směrovat do Ústí nad Labem, Prahy, Hradce Králové. Prodlouží se doletové časy a znovu zvýší ohrožení životů a sníží šance na přežití. Člověku to rozum nebere. Může v tom být kdokoliv z nás. A přitom jsou tady dobří. Zatraceně dobří. Jedni z nejlepších. Dle prohlášení primáře jde zhruba o 60 mil. Kč. Když se to opravdu pohlídá, nemusí to být víc. Co stojí lidský život? Kolik jich to zachrání? Kdo to ví? Dva za rok? Deset, víc nebo míň. Záleží na okolnostech. Když se to sejde, je průšvihů habaděj.

A není to jediný primariát, kdo vrtulník musí občas využít. I liberecká „záchranka“ by si oddechla. Snížila by rizika, náklady služby. Záchranka, auto doktora nemocnice – letiště a zpět. Přes Liberec, díry, zácpy. Dejte pokoj. Ale co se dá dělat. Jde o život. A může jít mně, Vám, hejtmanovi, ………. A přesto kraj říká ústy MUDr. Nováka. Nemáme peníze. Vyřeší to plácek v areálu nemocnice. Snad 1 mil. Kč seženeme a zachráníme akreditaci. Kde to žije? Kdo to povolí? Když zapomenu na to, že prostorově to moc nevidím vzhledem k terénním překážkám, budovám, stromům (nebo budeme bourat a kácet – také peníze), kde je hluk, kde je prach. Ví někdo něco o aerodynamickém tlaku a větru vrtule? Má to alespoň konzultováno s leteckou inspekcí nebo leteckým úřadem? Proč se baví o 1 mil. Kč, když daleko víc rozdal jen pan hejtman ze „svého“ fondu? Proč bylo jen v minulém roce rozdáno pro uspokojení potřeb (spíš libida) z tzv. „medvěda“ (nebo „tchoře“, jak chcete) naprosto nesystémově a malým skupinkám, cca 20 mil. Kč (za celou dobu současného vedení se to bude blížit k oněm vysněným 60 mil.)? Protože alespoň větší část zastupitelstva si myslí, že jim a jejich blízkým se nic nemůže stát. Že heliport potřebovat nebudou, zatím co hlasy k volbám se hodí. A je to přeci především o mně a mém prospěchu.

Mám nápad. Asi na zastupitelstvu neuspěji. Asi to neprojde. Jde zase o hlasy voličů. Kraj však má rezervu. Dost velkou (cca 30 mil. Kč). Kde? No přeci v dluzích, které převzal po pacientech za zákonem stanovené zdravotní poplatky. Měl ze zákona platit občan. Kraj za některé (jenom protože si o to řekli, ne že vůbec neměli) převzal dluh. Stal se věřitelem. Nastal čas dluh vymáhat. Je to na heliport. Zaplacení malého dluhu nikoho nezabije. To je patrné ze současné praxe, kdy přestal kraj obcházet zákon a dluhy nepřebírá. Nevidím žádné mrtvé z důvodů placení poplatků. Zrušením traumacentra, prodloužením doletových časů však mohou být a budou. Kdo si to vezme na triko? Co řeknou ti, co nehospodařili, nestarali se o svěřený majetek a z veřejných peněz rozhazovali? Např. na zavlažování hřiště a jiné důležitosti u třetích osob, kraji nepatřících. Co zvedali ruce za přebírání dluhů ve výši od 30 do řádu stovek korun? Co řeknou, až tam na silnici bude ležet někdo z blízkých? Až tam budou ležet sami, už možná nic neřeknou.

Drda Jiří
Krajský zastupitel za SLK

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.